Fora Graviditet Fornemmelse for kønnet?
Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5369384
    CoConuts
    176 Indlæg

    Var der nogen af jer der havde en fornemmelse af hvad i fik, hvor det holdt stik?
    Jeg går nemlig selv med den fornemmelse af at vi får en dreng.
    ikke at jeg ønsker mig noget mere end det andet,det er bare sådan en stærkfornemmelse..

    ?? fyr løs tøser. :)..

    #6335646
    mor_til_Oscar
    1955 Indlæg

    Ja det havde jeg… jeg var sikker på det blev en DRENG.. alle sagde til mig.. wee jeg tror du får en pige 😀 og jeg sagde NEJ jeg får en dreng… Jeg ville faktisk rigtig gerne have en lille prinsesse-pige. Men jeg var sikker på det blev en dreng. 100% sikker. Så jeg købte allerede den første drenge boddy med NEMO på da jeg var ca 8 uger henne 😀 HeHe…. Og da jeg blev scannet i uge 12 var der sørme en bette tab, og der var der også til scanningen i uge 20.. 😀 Og der kom sørme også en lille dreng ud Smill….
    Men det klammeste af det hele var at jeg flere gange havde drømt hvordan han så ud… Det eneste der ændrede sig i drømmene var hans hår, den første drøm havde han luýst glat hår, og så har han haft brune krøller osv… men hans ansigt var det samme i hver drøm.
    OG KNÆGTEN SER SQ PRÆCIS SÅDAN UD, SOM JEG DRØMTE HAN GJORE!!!! Hvor klamt er det ikke lige… 😕 😀 😆 Det er sq cool 8)
    ___

    Denne gang har jeg ikke rigtig nogen fornemmelse af hvad det bliver. Jo en pige… men tror det er fordi jeg meget gerne vil have en lille pige, for så har jeg en af hver. hehe… så ved ikke rigtig om det virkelig er en fornemmelse, eller det bare er dag-drømmeri 😀 hehe… Men det får vi jo af se om 6 mdr. hehe….

    #6335650
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Hmmm ..

    Da jeg ventede Jessica var jeg SIKKER på de var en dreng..
    Kenns søskendne har kun drenge, jeg havde en drenge mave, blev spået til det var en dreng osv osv…
    Men da jeg fødte kom der er pige ud- der gik lige nogle dage inden jeg forstod jeg havde fået en pige 🙂

    Men Andrè troede jeg også mest det var en dreng- men ikke på samme måde som da jeg ventede Jesisica..
    Men ud kom en lille dreng 😀

    Knus Heidi

    #6335662
    Anonymous
    51552 Indlæg

    før jeg blev gravid vlev vi spået om hvor mange børn og hvad køn de ville blive. Hehe.
    Vi blev så spået at den første ville blive en dreng og efter følgende ville der komme tre pige. Om man tror på det eller ej. Vi synes det var lidt sjovt.

    Nå men da jeg så stod med den posetive graviditets test havde jeg bare sådan en følelse af at det var en dreng vi sku ha og hver gang jeg tænkte på babyen og babytøj o.s.v var det i drenge farver. Tænkte slet ik på det ku være en pige..

    Nå men jeg havde ret… 😀 Det er skam en søn vi skal ha her til April..

    #6335663
    nijoem
    850 Indlæg

    1. gang
    Jeg havde på fornemmelsen at jeg ventede en dejlig lille dreng dagene efter en positiv test, og sørme om der ikke var TO skønne dejlige drenge i maven 🙂

    2.gang
    Havde rigtig ondt i ryggen, ligesom noget der sidder fast og smerten kom og gik. Smerterne var der indtil jeg var 6 uger henne. (vidste ikke jeg var gravid før laaang tid efter) Ganske som min mor havde da hun ventede mig, og min mormor havde da hun ventede sine 3 piger. Så jeg var sikker på at det var en pige der gemte sig, og ud kom min dejlige Emma 🙂

    3.gang
    Samme smerter i ryggen, testede så mest for sjov og sørme om den ikke var positiv allerede i uge 3+1 :O
    Var sikker på at det var en pige, men ønskede en dreng :S
    Og ud kom Nanna, og sikke et held for hun er bare for dejlig 😀

    #6335664
    Julienne
    253 Indlæg

    Jeg havde ingen stærke fornemelser, dog fik jeg ubevidst øje på alt det pigede, min mor tog end da fat i en lille lyserød sko og kommenterede den allerede inden hun vidste at jeg var gravid…
    Jeg havde 5 vildt mærkelige drømme, i de to første kunne jeg konkludere mig frem til at det blev en pige, i de sidste blev det drenge… så anede det ikke
    Kæresten havde en “god feeling” som han kaldte det om at det blev en pige. Og resten af familien mente det samme 🙂
    Ja resultatet blev en pige!

    #6335666
    sanc
    365 Indlæg

    1. gang havde jeg en fornemmelse af en pige men turede ikke tro på det, ud kom dog en lille pige

    2. gang var jeg næsten sikker på en dreng satte enda blåt på vuggen, der kom en dreng

    3. gang tror det er en pige og det finder vi ud aaf omkring d.20/4-08

    sandra

Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.