Fora Uddannelse og arbejde gravid og nu fyret! Må de det? :-(
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 16 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5363059
    Helle20
    541 Indlæg

    🙁 🙁 🙁
    Ja det er jeg sq.
    Fyret pga mangel på ordre og kun derfor …. de har vidst jeg var gravid siden jeg begyndte efter sommerferien..
    -De fyrede 6 mennesker før sommerferien, hvorfor så ikke mig der?
    -En kollega tror at de har ansat en ny og vil ringe til mig i næste uge
    når hun ved noget.
    -jeg har kun været der i 2½ måned.

    Hva mener i om det her piger?

    Er bare så ked af det, var så glad for at være derude…. sidder bare og tuder, skal have ringet til 3F

    En virkelig ked og forvirret Helle. 🙁 🙁 🙁

    #6244536
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Så længe din graviditet ikke er den officielle begrundelse, så må de godt. En ting er at du måske tror at det er årsagen til fyringen, men de bruger en anden begrundelse.
    Jeg blev selv fyret under sygdom (kraftig depression) og vidste 100 % at det var derfor. Men de gav begrundelsen at der ikke var nok arbejde i min stilling og de ville spare den væk. Jeg gik til HK og de sagde at de godt kunne tage sagen men den var så tynd så mine chancer for at vinde var ikke kun var minimale men så godt som umulige. Netop fordi de kom med den grund de gjorde. Arbejdsgiverne er bestemt ikke “dumme”. De ved godt (for det meste) hvordan de skal slippe for sagsanlæg.

    Men surt er det……. Held og lykke med graviditeten

    #6244537
    Helle20
    541 Indlæg

    Venter på svar tilbage fra 3F.
    Har så ledt på nettet og der står alle steder at de må ikke fyre en hvis de ved at man er gravid.

    og det at de fyrede 6 mennesker før sommerferien, hvor jeg lige var begyndt og de fyrede havde været der i mange år, hvorfor fyrer de ikke mig, der lige var begyndt så? Men alligevel fyrer de mig så efter at de nu ved at jeg er gravid for nøjagtigt samme grund som de 6 mennesker blev fyret før sommerferien….

    Det virker da ekstremt mistænkeligt.

    #6244538
    jdoc1984
    1933 Indlæg

    Det er lidt svært….
    havde du en 3måneders prøve periode?

    Hvis de har ansat en ny: så er det ulovlig fyring af dig…. ellers…. ja så kan de nok godt fyrer dig på manglende at lave….

    MEN ja…. det er ikke nemt… er det uberettiget fyrring skal din fagforening nok tage sig af det.

    #6244539
    Rinine
    347 Indlæg

    jeg synes også det lyder underligt.. Men godt du har kontaktet din fagforening, de hjælper dig i hvert fald 😀

    #6244540
    NCBZ
    886 Indlæg

    Det er svært..
    Men godt du lige ringer til din fagforening..
    Så ved du det rigtige svar..

    De må ikke fyre dig pga af du er gravid..
    Hvis de siger det..

    Hvis du har 3 mrd prøve tid.. og det står i din kontrakt..
    Så tror jeg godt at de må.. for så er det vel som alle andre der har en kontrakt.. tænker jeg..
    For så kan de jo bare skrive at de ikke synes at du er god nok.. eller noget i den stil.. desværre..

    Hygge fra N&C

    #6244541
    Helle20
    541 Indlæg

    Det står ikke i min kontrakt at jeg havde 3 måneders prøvetid… Jeg blev fuldt ansat fra dag 1.

    Den eneste grund han gav var at der var mangel på ordrer det næste lange stykke tid og derfor ikke nok at lave til mig. Har kun fået ros og ved at jeg er skide god til det her arbejde så det er ikke fordi jeg ikke er god nok, det ved jeg.

    #6244542
    capricorn
    171 Indlæg

    de må gerne fyre dig på det grundlag…men så må de IKKE ansætte en ny som overtager din stilling,det er ulovligt..mener det er 3 eller 4 mdr der skal gå før de må ansætte en ny til den stilling.
    Men jeg tror nu grunden er at du er gravid og at de bruger den undskyldning med ordrene, det er nemlig ski.. dyrt at have en ansat som er gravid og går på barsel.
    Ved lidt om det da mine forældre har været selvstændige og havde en gravid ansat.
    og det kostede mine forældre dyrt…av min arm…

    #6244543
    mor_til_Oscar
    1955 Indlæg

    nej. de må i hvert fald ikke fyre dig på grundlag af at du er gravid!!!!

    #6244544
    malenehansen
    99 Indlæg

    tror desværrre ikke der er så meget at gøre. man skal vidst være ansat mindt 3 måneder før fagforeningen kan gøre noget. de tre første måneder er altid en slags prøve. sådan plejer det i hvertfald at være

    #6244545
    Helle20
    541 Indlæg

    Det ville ikke koste dem noget, da jeg jo ikke ville være der længe nok til at de skal betale min barsel så det skulle de jo ikke betale.

    Men men men… tror vist 3F er enig m mig for de vil vist starte en sag op nu.
    Så håber for hans egen skyld at han ikke har ansat en anden (det tror nu han har) for så kommer det til at koste ham meget dyrt.

    #6244546
    june1987
    695 Indlæg

    det er da noget trist noget må man sige:( men op med humøret det skal nok gå det hele

    men de må ikke fyre dig fordi du er gravid

    #6244547
    Snulle
    1908 Indlæg

    De må ikke hvis det er FORDI du er gravid, men gerne pga manglende ordrer…

    #6244548
    csp
    188 Indlæg

    det kommer ikke til og koste firmaet noget at du går på barsel.. det får de refunderet ingen, måske skal de lægge pengene ud, men de får stort set det hele tilbage igen.. ¨
    og man kan ikke blivet fyret pga man er gravid.. det er ulovligt og det kan komme til og koste firmaet dyrt, hvis de har brugt den undskyldning..
    men hvis de har en anden grund, så er der vidst noget om det.. det har jeg ikke ret meget styr på..
    jeg blev selv fyret, men jeg var kontrakt ansat og ja så ville de ikke forlænge kontakten da de fandt ud af at jeg var gravid.. heldigvis.. gad ikke og være der..
    men det jo lidt træls hvis du er glad for at være der, og de mener du os er dygtig.. så kan jeg ærligtalt ikke se hvorfor du sku fyres.. men pøj pøj med det.. håber du finder ud af noget..

    #6244549
    Bluebird
    1766 Indlæg

    Det er jeg virkelig ked af 🙁 Jeg ved desværre ikke noget, om de må eller ej. Men jeg synes også, du skal kontakte din fagforening.

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 16 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.