Fora Baby og Barn Handlede jeg rigtigt?
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5393596
    Mary86
    618 Indlæg

    Lærke har været et skridt ved siden af sig selv siden igår.

    Hun havde diarré igår men kun to gange og to virkelig store nogen og meget ildelugtende.. Hun var mat i sokkeholderne igår og havde 38,7 i feber.

    Hun ville ikke have det som hun normalt får, dog kun lidt frugtmos også vand og skorper.. (Hun er ellers meget madglad)

    Men hun drak 50 ml. vælling og gik så i seng til normaltid og sov hele natten.

    Idag var hun så frisk hele formiddagen. Spiste god morgenmad og var glad og som hun plejer.

    Hun sov lur fra 12-14.30 som hun plejer men vi nåede eftermiddag, 16 og hun ville gerne sove igen indtil jeg vækkede hende kl. 18.

    Tog hendes temperatur og den var 38,9

    Tilbød hende lidt aftensmad men det ville hun ikke have så tilbød da en frugtmos og hun spiste lidt af det.

    Kl. 19 brød hendes verden fuldstændig sammen og hun græd og græd i en ½ halv time i mine arme.

    Tog så den beslutning at jeg skulle give hende en panodil junior til numsen for at dæmpe hendes feber.

    (hun har ikke haft afføring idag overhovedet)

    Hun lå ydermere 25 min og hulkede i mine arme. Puhaaa.. Det er altså hårdt når man ser sin øjesten og ikke rigtig kan gøre noget.

    Eller dvs. det gjorde jeg jo – gav hende en panodil.

    Hun faldt derefter i søvn i mine arme og lagde hende i seng og sidder nu og tænker om det var det rigtige jeg gjorde? Skulle jeg have snakket med lægen først? Kunne jeg have gjort anderledes?

    Hilsen den totalt udmattede mor..

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.