Fora Hilsen Til Alle Har du købt på afbetaling? (generelt)
Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5401968
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Er nysgerrig efter, om i har købt på kontokort eller afbetaling ved diverse selskaber, jeg tænker både på kort som HM kontokort, Ikea, Leasy, Acceptcard m.fl.

    Har du fortrudt du/i gjorde det? Eller var det en god oplevelse uden besvær og mange renter?

    #7155827
    Anonym
    20369 Indlæg

    Nej, det har jeg ikke, og vil heller aldrig gøre det.

    #7155828
    Sirlig
    1768 Indlæg

    Ja jeg har konto hos H&M (via nettet), hvor jeg kan låne 3000 max (men har ikke lånt så meget), og kan så betale af hver måned med hvor meget jeg nu har lyst til.

    Men det er et meget lille beløb jeg har brugt der 😆

    Det er ikke så dyrt, men det er nok fordi jeg ikke har lånt så meget. Bryder mig ikke om det der med gæld hist og her på diverse kort. Har ingen kontokort som sådan.. For jeg kan kun bruge kreditten over nettet, så ingen kort er i brug. Har dankort, kørekort, lånerkort, fætter-br-kort og lignenden 😛

    #7155829
    moar_03_05_07
    3710 Indlæg

    ja rentefrit over 12 måneder og det kunne vi godt finde på igen..

    vi havde også noget over handelsfinans engang…never again…

    kun det rentefrit og anders sørger for at tjekke hvad det koster kontant andre steder inden..

    men helst sparer vi op og køber eller får et overtræk i banken og betaler ud over 2-3 måneder hvis det ikke kan vente til vi har råd..

    #7155830
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Jeg har købt mine briller på afbetaling… Lånet er rente- og gebyrfrit, så brillens pris er delt med det antalt måneder jeg ville betale dem over.

    Jeg betaler altså ikke mere for brillen end hvis jeg havde købt dem kontakt.

    Det regner jeg også stærkt med at gøre næste gang.

    #7155831
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Vi havde en gang et lån hos Ikano mener jeg det hed, det skal man ikke rode sig ud i .. det er noget værre kol*rt ….

    #7155863
    Lillenuul
    611 Indlæg

    @JustMe.. wrote:

    Jeg har købt mine briller på afbetaling… Lånet er rente- og gebyrfrit, så brillens pris er delt med det antalt måneder jeg ville betale dem over.

    Jeg betaler altså ikke mere for brillen end hvis jeg havde købt dem kontakt.

    Det regner jeg også stærkt med at gøre næste gang.

    Haps 🙂 Og regner også med at gøre det sådan næste gang… Ellers har vi heller aldrig købt noget på kredit…

    Jeg er også mere typen der spare op…

Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.