Fora Debat huller i ørene hvornår?
Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5367746
    Anonymous
    51552 Indlæg

    hvor gammel sys i børn skal være før de for huller i ørene… har selv hørt at jo før jo bedre, da smerten hurtigt er glemt… hvilken alder sys i er passende?

    #6312660
    imported_Tinax
    491 Indlæg

    Så gammel som muligt, men det er mere fordi jeg tænker på den øgede risiko for allergi.

    Jeg fik selv først huller i ørene som 13 eller 14 årig pg detvar en fin alder synes jeg.
    Synes det er noget underligt noget at gøre det så tidligt som muligt bare fordi de så hurtigere glemmer smerten, hvofor overhovedet påføre så små børn smerte bare fordi de skal se fine ud.. Men der tænker jeg mere på helt små børn, der ikke selv ved hvad de går ind til

    #6312678
    Fairytale
    70 Indlæg

    Isabella fik på hendes 4-års fødselsdag.

    Natascha fik i Onsdags, og hun er 3 år.

    Der hvor Isabella fik lavet, skal de være fyldt 3 år, og der hvor Natascha fik det lavet (HC) er der ingen aldersbegrænsning!

    #6312679
    Mooooor
    1198 Indlæg

    Når min datter selv spørger må hun.

    Det skal være en glæde for børnene og ikke for forældrene.

    #6312681
    Wendla
    2296 Indlæg

    Sofie må først når hun er 6-7 år..

    #6312682
    o0SweetyGirl0o
    402 Indlæg

    arg har forhørt mig i odense og sys bare ik jeg kan finde nogen steder hvor de laver på børn under 7 eller sådan noget..

    Sys os de selv skal spørge eller ihvertfald inden man får det sat i fortælle pigerne hvordan og hvorledes det forgår…

    Og ja jeg har spurgt.. men det for at kende aldersgrænsen og cirka priser.. sys det meget rart at vide..

    Jeg er en af dem der fik inden jeg startede i skole.. og jeg havde altid betændelse i dem.. til sidst pillede vi dem ud og jeg fik nogen år senere i adventsgave af min nu afdøde far., jeg var pavestolt og viste at jeg selv skulle være med til at passe dem..

    Om man er en drenge pige eller ej kommer man jo ik galt afsted ved at ha et pare ørestikker.. vil da sige det værre børn så har en snor i deres tøj en ørestikker.. de kan da ik gøre noget.. jeg var selv en drengepige og legede fint med øreringe uden mit øre gik i stykker af det..

    😀 godt jul

Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.