-
ForfatterIndlæg
-
17. april 2008 kl. 20:42 #5373779
Thoegersoe
964 IndlægVar til ungforældre gruppe igår, der var der en sundhedsplejerske der fortalte, at man ikke kunne elske en man ikke havde mødt? Hun snakke om når man er gravid 🙂 Jeg vil nu sige at den prinsesse jeg har i maven, betyder alverden for mig..
Men hvad synes i?
19. april 2008 kl. 8:06 #6431642MamaMia
56 IndlægJeg vil give din sundhedsplejerske ret… Der er da ingen tvivl om, at man holder af sit barn i maven, men for mit vedkommende var det først da hun kom ud og jeg så hende, at hun virkelig var et dejligt lille barn, og endda mit:) svært at forklare, men jeg giver hende ret… hehe
19. april 2008 kl. 9:22 #6431643Anonymous
51552 IndlægJeg ved det faktisk ikke…! Jeg går tit i panik over at nu er der ingen vej tilbage og gud nej det her går ikke – nu vil jeg ikke mere! Men jeg er da sikker på at fordi vi idag får mere afvide om barent så knytter vi os mere til det.
De fleste ved jo om det er en pige eller dreng – de fleste har set billeder på at det faktisk ‘er’ der. Jeg tror nu nok jeg elskede Lily da jeg var gravid med hende – det føltes ihvertfald sådan. Men den her gang er jeg mere tilbageholdende med mine følelser før jeg ved alt er okay! Måske der er flere end mig der har det sådan? og jeg tror da de helt store moderfølelser først kommer når jeg har fået Fluffla i armene – kan jo ikke sige hvornår, men nu er det jo egentlig bare en kæmpe beskyttertrang overfor Fluffla jeg har.
Det ændre sig nok når jeg kan sige “jeg venter en søn/datter”. Men indtil nu er Fluffla bare Fluffla. giver det mening?
19. april 2008 kl. 16:14 #6431646Mooooor
1198 IndlægMan kan sagtens elske sit barn som man har i sin mave. Men det er jo bare en anden slags “kærlighed” man har til det barn. Også bliver kærligheden endnu stærkere når man har født.
Det er stort 😆
19. april 2008 kl. 17:09 #6431647Milcas
606 IndlægJeg må indrømme at i starten af begge mine graviditeter, har jeg elsket tanken om alt det fantastiske der ventede mig. Jeg har glædet mig voldsomt.
Men fra den lille begyndte at sparke og “udtrykke” sig derinde -ja, da har det været mit lille barn i maven jeg elskede.
Kærligheden blev endnu større ved fødslen, og efter fødslen er den bare blevet større og større hver dag.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.