Fora Debat Hvad ville i gøre?
Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5361198
    Oli
    926 Indlæg

    Hej tøser!

    Jeg er sygeplejeske studerende fra den. 1 sep. Så hvis alt går vel er jeg sygeplejeske i starten af 2011. uha.. Der er lææænge til.. Øv.. 🙁
    N 🙁 Nårh men jeg tænkte på hvad man egentlig får ekstra i su, hvis man bliver gravid under uddannelsen? – Jeg ville allerhelst vente m. babyprojekt til i 2010, da jeg så kan gøre uddannelsen færdi inden barnet kom, hvis jeg var så heldig at blive gravid.. Men hvis jeg gør det, så er det vel kontanthjælp jeg vil få under barsel ikk?
    Sidstenævnte lyder ifølge mig bedst, for så kan jeg efter/imens barsel kan søge job og sådan..Jeg har altid ville vente til efter uddannelse, så det tiltaler mig mest.. Hva ville i gøre?

    #6216774
    Lillemys
    16 Indlæg

    For lige at komme tilbage til det oprindelige spørgsmål, så har du krav på at få su under din barsel hvis det sker under udannelsen. Det vil sige at du kan vælge elle at få 6 mdr barels med doppelt SU eller 12 mdr barsel med almindelig su. Derefter får du fosørger tillæg. JEg mener kun at faderens indkomst har nogen indflydelse på det når man er gift.

    Hvis du kommer på barsel kort efter din uddannelse er sluttet så kan du få barselsdagpenge, hvis du dog vel og mærket melder dig ind i en a kasse 14 dage fter sidste eksamens dato.. Det gælder når man har taget en uddannlse der varer længere end 18 mdr.

    Håber du kan bruge svaret..

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.