Fora Baby og Barn Hvilke ord kan/kunne din 1 årige
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5395168
    Anonymous
    51552 Indlæg

    ____________________________________________________________
    Emilia er 11 mdr og 5 dage gammel for en ordens skyld 😀
    ____________________________________________________________

    Jeg var til ørelæge igen igen med Emilia i går. Og hun har stadig væske i ørene. Hvis det ikke er væk om 2 mdr, skal hun have dræn i. Både pga smerterne men også pga hendes sprog, sagde han.

    Og så tænkte jeg idag. Hvad kan/kunne din 1-årige sige af ord…??

    Emilia kan sige lyden ej (nej) imens hun ryster på hovedet. Det er mere lyd end ordet, hvis i forstår. Og det er det.

    Og jeg tænker jo. Jeg er født næsten døv. Efter en operation og høreaperater kunne jeg høre næsten normalt. Sagde først mit første ord, da jeg var 3 år. Og har gået til talepædagog mm meget af min skolegang. Og har stadig problemer med udtale nogle gange.

    Emilia er hørescrenet flere gange og i følge den har hun normal hørelse (de ville tjekke om det var arveligt)

    Men nu tænker jeg så på, om væsken i ørene kan bremse hendes sproglige udvikling. Vil bare nødig have hun skal have de samme problemer som jeg havde. Og stadig har nogle gange.

    Og for at vide, om hun egentlig er med, hvad siger/sagde dit barn så 🙂

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.