-
ForfatterIndlæg
-
30. januar 2007 kl. 12:25 #5346197
LMC
752 IndlægPuha….torsdag skal jeg have foretaget to kikkert undersøgelser. En nede fra og op og en ned igennem munden. Og jeg bliver mere og mere bange og nervøs som dagen nærmer sig. Jeg har konstant ondt i maven af skræk. Jeg synes det er så grænseoverskridende og jeg er virkelig bange for at det vil gøre ondt og at jeg ikke vil kunne få luft og alt muligt.
Er der ikke nogen her som har prøvet disse to undersøgelser som kan berolige mig lidt? Jeg kan dårlig sidde stille uden jeg tænker på det. Jeg er virkerlig bange!
En meget nervøs
LMC
30. januar 2007 kl. 12:36 #5975481MissMama
1021 IndlægJeg har prøvet det.. Og for at være ærlig, er det det mest ubehagelige jeg har prøvet.. 🙁 Det er sgu ikke særlig rart.. Du får sprøjtet sådan noget bedøvende i halsen, som smarger af pommern til! 🙁
-Det gør ikke ondt eller noget.. men jeg synes at det var grænseoverskridende.. Fordi man bøvser vildt meget, fordi de blæser luft ned i maven..Du skal ikke være bange, det tager 5 min og er hurtigt overstået 😀
30. januar 2007 kl. 12:48 #5975482Anonym
20369 IndlægVille baer lige sige held og lykke..
Har aldrig prøvet det selv..
30. januar 2007 kl. 17:07 #5975483Milo
131 IndlægHar ikk prøvet det..men så engang en på tv prøve det..tager 3 sek at få den ned i halsen…og når først de er nede, så sku det være overkommeligt…er kun de 3 sek ned og op tror jeg..
Føler med dig…trøstekram…skal nok gå godt..
30. januar 2007 kl. 17:14 #5975484winnietue
139 Indlægnu når du siger du normalt ikke bliver bange, tror du så ikke det er resultatet du er nervøs for?
Min mand var inde for at få lavet en genkræft-test.. Han kunne heller ikke sove.. Han kan ikke tåle synet af sprøjter eller tåle at få det ind under huden.. Hans krop reagere ved at besvime.. Han var så nervøs for at besvime osv, men da det var overstået forsatte hans problem med at sove.. Han havde bildt sig ind at det var det at besvime han var nervøs for, men det var egentlig resultatet han var så nervøs for.. Heldigvis havde han ikke arvet genet..Jeg ville nok også være så nervøs som dig.. kan ikke sige andet end held og lykke..
30. januar 2007 kl. 17:24 #5975486ninnaxn
23 Indlægjeg har ikke prøvet den igennem munden..men den nede fra og op har jeg fået lavet mange gange.. og for at være ærlig så er det bare noget der skal overståes.. det er vildt ubehageligt fordi de pumber luft op..men det luft prutter du ud bagefter hihi.. det er ikke en undersøgelse der tager vildt langt tid.. du skal bare prøve at ta det roligt i mens de laver den.. evt. få en af sygeplejskerne til at holde dig i hånden også bare tænk på hvordan du trækker vejret.. det plejer at hjælpe på mig når jeg får den undersøgelse..
30. januar 2007 kl. 17:30 #5975487spender
692 IndlægØv da, lyder ikke sjovt, og skal da gerne indrømme at jeg er glad for det ikke er mig der skal have det lavet!
Når det så er sagt så giver de beroligende til dem der spænder meget op og er nervøse- og jeg tror lidt på at lægerne ikke er sadister, så var det SÅ grimt ville de nok ikke byde folk det uden at være bedøvede.
Og så prøv at fokuser på det positive- kan være du får svar på dine mavepiner, og det vil da være et plus.
Men jeg kan godt forstå du ikke er helt tryg ved det. Held og lykke.
30. januar 2007 kl. 17:54 #5975488kkj1972
205 IndlægJeg har prøvet begge undersøgelser og det er ikke rart, men det er hurtigt overstået og bagefter tænker du nå ja så har jeg også prøvet det…
Jeg var også smadder nervøs og det sagde jeg til dem som skulle lave undersøgelserne, så tog de ekstra hensyn til mig.
30. januar 2007 kl. 18:00 #5975489MariaxAndersx
517 IndlægDet forstår jeg dælme godt! det er sgu helt synd for dig… jeg aner ikke hvad jeg skal sige af kloge ting. Intet andet end held og lykke med det. jeg håber at det ikke er så slemt så du frygter!
30. januar 2007 kl. 18:03 #5975490Randi1985
2376 Indlægpuhaa.. ikk rart – men dejligt hvis det kan give vished om hvad du fejler..
Held og lykke.. 😉
30. januar 2007 kl. 18:56 #5975491LMC
752 IndlægTak skal I alle sammen have. Min søster – som er lægestuderende – kom lige et smut forbi og fortalte mig så lige i meget synlige billeder hvordan sådan nogle undersøgelser foregår. Det fik jeg det ikke bedre af!!! Jeg har i løbet af dagen simpelthen udviklet diarre af ren nervøsitet.
Om jeg er nervøs ved resultatet. Nej faktisk ikke for jeg ved hvilke ting der kan være tale om og har allerede forholdt mig til de forskellige ting så jeg ved godt hvad det her kan ende med.
Selv mit akutte kejsersnit var jeg mindre nervøs for!!
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.