Fora Sundhed og Helbred Klamydia eller svamp?
Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5389386
    milla18
    8 Indlæg

    hva er symptomerne på klamydia og på svamp

    #6830533
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Kvinder med klamydia kan overføre sygdommen til nyfødte børn. Smitten vil som regel vise sig i løbet af 3 uger i form af øjenbetændelse eller i sjældne tilfælde lungebetændelse.

    Klamydia kan være passiv i flere år – altså uden symptomer. I denne periode smitter sygdommen ligeledes. Blandt symptomerne er svie ved vandladning (populært kaldet ‘at tisse glasskår’), og i nogle tilfælde knopper på kønsorganerne. Hos kvinder kan sygdommen føre til en kraftig underlivsbetændelse, der senere kan føre til ufrivillig barnløshed. Man kan blive testet for klamydia enten ved podning eller ved at aflevere en urinprøve. Behandlingen foregår som regel ved antibiotika (eksempelvis Zitromax, Tetracyklin eller Erythromycin).

    Skedesvamp (candidiasis). Svampeinfektion i skeden er også en almindelig forkommen hændelse. Undersøgt vil omkring 5 % af kvinder have en svampeinfektion. Infektionen skyldes en opformering af en gærsvamp (candida albicans) der eksisterer naturligt i små mængder. Symptomer kan inkludere svie og kløe, øget udflåd og tørhed og smerte under samleje. Svampen kan opstå som resultat af ændring i skedens miljø, antibiotisk behandling, eller generelt nedsat immunforsvar som følge af graviditet eller andre sygdomme og kan fremmes af varme og fugt og tætsiddende tøj. Når en lignende svampeinfektion er i munden kaldes det trøske.

    Fra wikipedia.

    #6830534
    milla18
    8 Indlæg

    tak. altså det klør og svir..

    #6830535
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Det kan også være en ubalance:

    Bakteriel ubalance (bakteriel vaginose). En naturlig skede har en pH-værdi på 3,8-4,2. Hvis denne øges kan det skabe vækstbetingelser for uønskede og sygdomsfremkaldende bakterieflora. Symptomerne på bakteriel ubalance kan mærkes i form af irritation, kløe, svie, øget udflåd og ændret farve på udflåd og af lugtgener (en fiskelignende lugt). Ubalancen er meget udbredt, det anslås at omkring 20 % af alle voksne kvinder hvert år vil have perioder med bakteriel ubalance. Bakteriel ubalance i skeden kan, udover de irriterende kløe og lugtgener, medfører komplikationer i form af øget risiko for spontan abort og for tidlig fødsel og øget risiko for underlivsbetændelse.

    synes du skal hoppe til lægen.

    #6830536
    milla18
    8 Indlæg

    ja jeg har fået en tid til imorgen.. men det er bare ubehaligt.

    #6830537
    Mianne
    448 Indlæg

    @milla18 wrote:

    ja jeg har fået en tid til imorgen.. men det er bare ubehaligt.

    Det er aldrig behageligt. Men godt du tager til lægen, så du kan få det behandlet og få det rart igen!

Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.