Hej piger! :blomst:
Er der nogle af jer, der ved hvor vigtigt, det er at have været til lægetjek inden 2. besøg hos jordemoderen?
Jeg skal åbenbart kun til jordemoder to gange i løbet af graviditeten (det er sikkert ganske normalt) – næste gang er d. 17. juli, hvor jeg er i uge 28.
Sidst jeg var der sagde hun, jeg skulle få en tid ved lægen inden 2. besøg, men ja, jeg tænkte jo bare, at der var laaang tid til og så kom alle eksamenerne, hvor der absolut ikke var tid til noget, men da jeg så ville bestille tid, var min læge taget på ferie (3 uger), så jeg kunne først få en tid d. 27. juli (ti dage efter jordemoderbesøget) ..
Skal jeg forsøge at få en tid hos en anden læge, eller udsætte jordemoderbesøget? Eller er det ikke så vigtigt om man har været hos læge inden?
Jeg håber nogle af jer søde tøser kan hjælpe, da jeg er lidt grøn på dette område O_o 🙂