Fora Debat Pose eller net?
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5458035
    Allegra
    1406 Indlæg

    Min kæreste og jeg kom til at tale om plastikposer igår da vi var ude og handle, vi talte om at det var vildt så mange penge vi brugte på det og at vi bruger dem som skraldeposer efterfølgende hvilket betyder at det jo i hvert fald er ca 3kr man spider ud sammen med sit affald.

    Nå men min kæreste siger så, at man burde bruge disse genbrugelige net, hvilket i teorien er rigtig fint og miljørigtigt, men jeg udbryder så, at jeg aldrig skulle ses med sådan et stofnet, det er simpelthen for pensionist-agtigt! 😆 (vi taler disse man fik i gamle dage i banken etc.)

    Han blev lidt fornærmet tror jeg, fordi han synes jeg var snobbet, hvilket jeg sagtens kan se det er. Han mente ikke der var forskel på om man gik med en plastikpose eller et stofnet.

    Nå men lang historie kort – bruger plastikposer eller stofnet? 🙂

    – og hvorfor?

    :blomst:

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.