Fora Hilsen Til Alle Send en tanke – Update 12.55
Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5398791
    Nissemor
    843 Indlæg

    Hej Piger!

    I dag fik jeg en trist nyhed og tænkte at I sikkert gerne vil sende en tanke.

    For under 5 uger siden sad vi, hele familien, til min fætters konfirmation. Alle var glade og havde det godt. Det var en super dag.
    I lørdags blev han syg, min fætter. Han fik meget ondt i hovedet og kastede op. De troede det var noget omgangssyge og gjorde ikke noget ved det. I går blev de så enige om at nu skulle han til lægen, da han stadig kastede op og fik mere og mere ondt i hovedet. De blev sendt videre til Sønderborg Sygehus, da det jo var helligdag i går. I Sønderborg vidste lægerne ikke hvad det kunne være, men de blev enige om at han skulle scannes i dag, så de kunne se om der var noget galt med det hovede. Og det var der. Han er i dag blevet kørt med ambulance til OUH og skal opereres i morgen tidlig kl. 9. Han har en svulst på hjernen.
    Min stakkels lille fætter. Min moster og onkel er hos ham i Odense.
    Håber I alle sammen vil sende dem en tanke, for de har det svært.

    Det er så uvirkeligt at han for under 5 uger siden var en glad rask konfirmand. Så forfærdeligt og uretfærdigt!

    ________

    Jeg har stadig intet hørt her kl. 11.45, men vil lige sige tusind tak for de mange tanker og krydsede fingre. Skal nok opdatere så snart jeg ved noget.

    ________

    Så var der endelig godt nyt. Har lige fået en sms om at min fætter er vågnet efter narkosen og at han har det godt.

    ________

    Det nyt var åbenbart alligevel ikke så godt. Lægerne kunne ikke fjerne svulsten, da den sad for tæt på hjernen. Så nu har de lagt dræn ind som skal blive der i 14 dage. Hvad der så videre skal ske, ved jeg endnu ikke.

    ________

    SÅ fik jeg lige det hele forklaret lidt nærmere. Lægerne kunne ikke fjerne svulsten, da den sidder for tæt på hjernen, men de har suget væske og blod ud af den og sat et dræn i. Det skal nu sidde i 14 dage og så skal han scannes igen, så de kan se om det har virket. Derfra skal der så vurderes om han kan leve videre uden dræn. Hvis svulsten stadig generer ham, kan de operere et dræn ind i hans mavesæk, som han så skal leve med fremover.
    Puha… Sys bestemt ikke det lyder rart. Men jeg er super glad for Jeres opbakning tøser. Det er så meget værd. Tak!

    _________

    Så er der desværre nyt i sagen igen… Min moster har lige ringet. Min lille fætter er blevet kørt babu babu til OUH igen. Han er blevet scannet og skal opereres akut.

    _________

    Min onkel har ringet hjem her til morgen. Min fætter har det godt. Lægerne har gjort helt det samme som de gjorde sidst. Hvad der videre skal ske, vides ikke. Lægerne har aldrig før prøvet det her med så ungt et menneske.

    #7083555
    Maria85
    3967 Indlæg

    Åhh hvor forfærdeligt.
    Jeg sender en masse tanker.

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.