Fora Tips og Gode Råd Skal jeg låne min kombivogn ud?
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5455881
    NimRik
    418 Indlæg

    Hej piger.

    Sagen er den, at jeg har en rigtig skøn veninde. Hun har en pige på Vegas alder, og en dreng på 3 mdr.
    Vi har lånt dem vores lækre bugaboo vogn som de har brugt siden fødslen. Vi skal ikke selv brug den, og de havde ingen, så den fin de lov til at låne, så sælger vi den bagefter.

    Nu har selvsamme veninde lige spurgt om de må låne vores anden vogn, Phil and teds, hvor der kan være 2 børn i, når de skal på ferie om 4 uger.
    De skal på ferie mellem jul og nytår.

    Og kan ærligt ikke finde ud af det. Er egentligt meget gavmild, og låner alt ud, flyverdragter, vogne vi ikke bruger, senge osv. Men den her vogn er købt brugt, der er altså ingen papire på den, og vi ville ikke kunne få noget fra forsikringen hvis den går i stykker. De er begge studerende, så selvom de siger at de gerne vl betale hvis der sker noget med den, ved jeg jo at de ikke lige har 6000 til at købe en ny for. Og, vi har ingen flyvertaske til den, syntes ikke dem man kan leje er optimale, da de er mega tynde og vogne ofte går i stykker trods den “pose” de ligger i.

    Hvad ville i gøre? Hader at føle mig så smålig. Men helt ærligt, de har allerede lånt en vogn til 10.000 inkl alt, og nu vil de låne vores anden vogn istedet for at bruge 500 på et søskende bræt selv. Deres store datter sover ikke til middag længere.

    Tilføjelse: faderen ødelagde i sommers forhjulet, der er et enkelt drejehjul, da han blev ved med at kører forlæns igennem en kæmper mængde sten, selv om jeg sagde han skulle gå baglæns med vognene. Forhjulet blev skævt, jeg sagde intet, og vi betalte selv de 800 kr for et nyt forhjul.

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.