-
ForfatterIndlæg
-
7. november 2007 kl. 18:01 #5366067
Trylleri
1162 IndlægHej.
Lå og så en udsendelse om spørgelser, genfærd, ånder osv igår aftes..
Folk fortalte om deres oplevelser, og så var der skeptiker og folk som gik op i emnet der skulle bevise eller modbevise..Det vistes sig der var flest faktaer for det var sandt..
-Jeg ved ikke hvad jeg skal tror på ´, har aldrig selv oplevet noget vildt, men alligevel er jeg overbevist om der findes noget mellem himmel og jord.
Jeg tror på det, fordi min mor (som ellers ikke er tilhænger af det åndelig) arbejder på sankt hans hospital som har en lang histore.. Der er sket de mest forfærdelig ting, for dengang man ikke viste hvad en psykisk sygdom var. Og der er mange mennesker der er døde og blevet tortureret..
Når min mor og andre har nattevagt på hendes afd(meget gamle bygninger) falder der altid et bestemt ur ned fra sammen væk, det knalder ned i gulvet og lander altid på samme side+ hun har set nogle mærkelig og uforklarlige ting, hun har set en gennemsigtig dame osv.. Der er mange historier der ude fra.. Men nu ikke fordi jeg tror på alt.. Men py ha min mors kollegaer kan fortælle en del.Hvad tror i, sandt eller falsk???
Og har i selv oplevet noget uforklarligt, og måske haft nogen hjemme og se på det??
Bare lidt nysgerrig..
Knus Trylleri-som trænger til lidt uhygge… 😈
7. november 2007 kl. 18:18 #6290053Sapphire
2899 IndlægJeg tror på spøgelser/ånder..
Jeg er 100% sikker, på at jeg så min Bedste stå ved siden af hendes kiste til hendes begravelse.
Jeg fik aldrig sagt farvel til hende, men det gjorde jeg så der.
7. november 2007 kl. 18:22 #6290054Trylleri
1162 Indlæg@Sapphire wrote:
Jeg tror på spøgelser/ånder..
Jeg er 100% sikker, på at jeg så min Bedste stå ved siden af hendes kiste til hendes begravelse.
Jeg fik aldrig sagt farvel til hende, men det gjorde jeg så der.
Det var jo en dejlig oplevelse:)
7. november 2007 kl. 18:30 #6290056anikatita
1239 Indlægjeg tror på det meste af det.
min mor troede på et men ikke min far..
min kor så en dame ude på gaden der svævede, og hun manglede halsen og lederne. damen forfulgte min mor og når min mor beklagede sig over det, sagde min far bare “pjat”.
indtil den dag hvor hun sagde at damen var der igen. min far sagde.. “ja hvor” og ragte hænderne frem. det føltes som om han stak hænderne i en fryser og sidden da har hun ikke været der.jeg har de sidste dage hørt noget dryppe i stuen, men der er ingen vand nogen steder
jeg så en mand i vores over 100 år gamle stald. han gik rundt der nede.. senere så jeg en flise der nede der var løs, den kunne flyttes og tænk en gang: der er et stort hul under den!
da jeg midstede min mor så jeg hende tit. tror psyken spiller ind også. men jeg kan godt li at jeg har en skytsengel..
7. november 2007 kl. 18:44 #6290057Trylleri
1162 IndlægDer må være nogen flere??
7. november 2007 kl. 18:45 #6290058Bettina23
597 IndlægIhhh havde skrevet en hel masse om hvad jeg oplever i min lejlighed men com genstartede af sig selv hmmm ja der kan i allerede høre vi har spøgelser gg
7. november 2007 kl. 18:49 #6290059Bettina23
597 IndlægNåååh men prøver igen så må jeg skrive en bid af gangen gg.
Da vi flyttede ind i lejligheden,stod vores køkken vindue altid helt åben hver morgen,ingen af os havde åbnet det.
Har sidet på gulvet med min søn og leget hvor der lå en boldt langt fra os,så vi ku ik røre den eller komme til at skubbe til den så den trillede,så hvad gør bolden triller pludselig hmmm7. november 2007 kl. 18:51 #6290060Trylleri
1162 Indlæg@Bettina23 wrote:
Ihhh havde skrevet en hel masse om hvad jeg oplever i min lejlighed men com genstartede af sig selv hmmm ja der kan i allerede høre vi har spøgelser gg
Hehe ØVVVV
Men prøv igen, vi vil gerne høre??
7. november 2007 kl. 18:52 #6290061Bettina23
597 IndlægVi oplever at næste morgen når man står op er alt lys i stuen tændt og ingen af og har glæmt at slukke det inden vi går i seng.vi ser tit vores sove v dør bare går op uden nogen af og har rørt håndtaget
7. november 2007 kl. 18:53 #6290062anikatita
1239 Indlægjeg fik en historie fortalt mens jeg gik i børnehave så jeg kan ikke huske hvad det var for et sted, men det var et sted hvor børn sov og hvor der var voksne der skulle passe på børnene hele natten og sørge fo ro og orden. altså det var det den gamle herregård blev brugt til da jeg gik i børnehave.
en aften var der en af de voksne der gik op oven på til sovesalen der oppe, for at stoppe det barn der gik på gangen. men da hun kom der op, var der ingen og alle børn sov. sådan gik hun der op flere gange, og natten efter fulgte hun efter trinnene ud i haven, hun kunne se hvordan græsset lagede sig ned af spøgelses fødder. trinene stoppede lige foran en mur. aftenen efter spurte hun sine kollegaer om de havde hørt noget nogensinde?. det havde de. de forklarede at rygtet ville sige at husbonen på herregården havde lavet en ubser med en stuepige. barnet var i en alder af ca 2-4 år blevet muret ind i en uden dørs mur af husbonden selv.
7. november 2007 kl. 18:58 #6290063Bettina23
597 IndlægEn dag stod jeg og hængte vasketøj op på vores tørestativer,havde sat en balje med prop i bunden på et af stativerne.pludselig hopper stativet og min søn går med proppen i hånden,skal siges min søn er kun 17 måneder og ville ik selv ku nå helt derop
7. november 2007 kl. 19:00 #6290064Trylleri
1162 Indlægihh hvor i kan fortælle uhygge nu…
7. november 2007 kl. 19:03 #6290065Bettina23
597 IndlægSå har jeg ellers prøvet at høre lyde fra vores komode,små musse fødder,kiggede men der var intet,det skete 3 gange og den 3 gang gik vores skunk op hmmm blev jeg lige forskrækket der,den ånd må ha grinet sig halvt ihjæl gg.
Ellers har vi prøvet anden i glasset hvor vi fik den til at vise sig ved at enten man ku dufte den eller der blev extremt koldt hvor vi sag,og seriøst ham vi fik til det gav mig et blåt mærke på armen og har haft skrevet på vores bade v spejl altså hans navn Ernst og ingen af os har den håndskrift.Sååå ja jeg tror selv på spøgelser og ånder osv ss7. november 2007 kl. 19:05 #6290066anikatita
1239 Indlægmin fars hus er meget gammelt, og det var en gang en landevejskro. vejen det ligger på er faktisk opkaldt efter huset!- stensigvej.
min far flyttede ind da nogle mennesker adobterede ham som helt lille. han blev banket, skulle arbejde i marken, og blev smidt i den lille fugtige kældre hvis han havde gjort noget skidt. han sov i et lille bitte værelse, hvor han fik en varm mursten i fodenden af sengen for at holde varmen. der var en lille ventilation oppe ved loftet som han lige kunne skimte når han lå der og tænkte på livet.
en aften vågnede han ved at en lille sky maste sig ind af ventilationen. den var samlet og svævede rundt i rummet. den kom helt ned til ham. min far lå helt stille. pludselig blev han bidt i nakken “sikkert af en mus”, som han selv siger, men skyen forsvandt.da han blev meget ældre, så han en soldat gå rundt i huset. sikkert en levn fra da det var en kro. soldaten vidste åbenbart ikke at han manglede hele kroppen og kun viste kraven af uniformen frem + hoved med hat.
jeg har tit snakket i tlf med min far hvor han har sagt “lige et minut. der kommer nogen”, men der sker ingen ting. han rejser sig sjællent for at gå ud og kikke, for han ved godt der ikke er nogen, men jeg kan høre det i den anden ene af telefonen!.
en gang sad vi hjemme ved ham og drak kaffe. stille og roligt en søndag formiddag. hans hoveddør gik op og noigen kom ind. vi stoppede med at snakke og min far gik ud for at se hvem det var. der var ingen!- døren var låst. vi blev ved med at kunne høre noget gå rundt i hans udehuse, men der var ingen.
7. november 2007 kl. 19:12 #6290067Bettina23
597 IndlægSå sent som igår,da jeg ik selv var hjemme,havde min fyr en ven på besøg hele dagen ag aften,nat.da jeg kommer hjem fortæller de der er sket lidt underlige ting,de havde skruet helt op for varmen altså op på 5 men der blev aldrig varmt,de kiggede på radiatoren og den var pludselig skruet helt ned på 0.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.