Hej tøser.
Da jeg skal igang med at studere til august vil vi få lige knap 2000 kr mindre om måneden i forhold til mine dagpenge. (Dog når jeg kommer over på hovedforløbet, er det nok lige lavere igen, da jeg får løn der og ikke SU)
Nå, men de 2000kr skal jo findes et sted, da vi har mange faste udgifter, sådan er det jo med to børn, og et must om en bil når man bor på landet. 🙂 Og det eneste sted jeg lige kan se vi kan spare mest, er på maden. Pt. bruger vi 5000kr pr. måned på mad og husholdningsprodukter + jeg plejer at tanke bilen en gang eller to.
Men dette beløb skal jo helst ned ad, helst ned på 3000 – og så må manden min betale diesel til bilen. Så 3000 til mad og husholdning – det bør og skal vi kunne klare.
Nu vil jeg bare lige høre jer ad, om i også lever for det eller mindre? Og hvad i evt. får at spise? Både morgen, middag, aften og også eftermiddagssnack. Vi er kød mennesker, så vegatar mad er no-go. Endvidere hvis i har nogle gode tips, så del dem endelig ud 😀 (Udover self at handle discount, undgå nettos spotvare m.m.)