Fora Hilsen Til Alle Til jer der har delebørn??
Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5360199
    millab
    62 Indlæg

    hvor lang tid er jeres børn hos jer og omvendt??

    Jasmin er hos sin far fra onsdag – søndag i ulige uger. Men nu er hun begyndt at spørge om hun må være en uge hver sted, har sagt til hende at jeg først lige skal tænke over det og snakke med hendes far om det.. Men at vi godt kan prøve det i 2 måneder til at starte med hvis han syns det er okay..

    Til jer der har jeres børn en uge af gangen, kan i fortælle om det gode og det dårlige ved at ha/undvære dem en uge af gangen??

    På forhånd tak.. 🙂

    #6202175
    Cecilie85
    1191 Indlæg

    Tobias er hos sin far i ulige uger og hos mig i lige uger, og det fungere rigtigt godt 😀
    Til at starte med skal man da lige vænne sig til det, da det jo er underligt kun at have sit barn hver anden uge.
    Men jeg nyder at have lidt tid for mig selv, ordne ting i hjemmet jeg måske ikke har nået i den uge Tobias er hos mig, og så kan man bruge rigtig meget tid på veninder man måske ikke ser så tit, jeg bruger også ugen til lige at lade energien op igen (min søn har MEGET energi), så jeg ser positivt på det. Selvfølgelig savner man sit barn, og ved da at min søn også savner mig, men jeg ved jo også han er i rigtig gode hænder hos sin far, og det hjælper meget på det.

    Jeg synes at du bare skal give det en chance når din datter selv spørger om det, i kan jo altid ændre det igen hvis det går helt galt.

    Held og lykke!

    Knus Cecilie

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.