Forum-svar oprettet
-
ForfatterIndlæg
-
malene6700
222 IndlægHvis I skylder over ½ mio så har I faktisk en chance for at få gældssanering…
malene6700
222 IndlægVi gør det samme som alle andre. I starten var mine forældre ikke tilfredse med at blive kaldt for mormor og morfar da de helst ville hedde bedstemor og bedstefar men det synes jeg bliver noget rod da Jakob så altid skal forklare hvem de er. Jeg blev ved med at kalde dem for mormor og morfar og til sidst gav de heldigvis op….
malene6700
222 IndlægDu kan da bare lade være med at svare hvis du synes det er et dumt spørgsmål! Kan se at de fleste svarer mellem 8 – 12 bleer og det var lige præcis det jeg fiskede efter, et cirka tal. Jeg kunne ikke huske om vi brugte 6 eller 18 bleer på Jakob så derfor spurgte jeg…
malene6700
222 Indlæg@Fallen_angel wrote:
@ditteogarthur wrote:
@Fallen_angel wrote:
Min kæreste tager den heller ikk når det er hemmeligt fordi hans forældre har hemmeligt nummer og det er ikk altid han gider tale med dem.
Men hvis det er kan du så ikk se på hans regning hvilke numre han har ringet til? Det gjorde jeg da min kæreste opførte sig sært omkring sin telefon. Han ved det godt, og der var ikk noget og så havde jeg fred bagefter.
Men jeg ville nok snige mig til at være alene med hans telefon og så tage den. Ik særligt modent måske, men så får man da et svar.kunne fristes til at foreslå det samme, men så er probleme bare hvis han opdager det og der så ikke er noget så tror jeg han vil blive meget skuffet og ked af det.. det ville jeg selv blive.. jeg har dog også selv emgang i et forhold gjort det der, men jeg tror det ødelægger lidt af den tillid man burde have..
Jamen det gør det da helt sikkert. Så man skal nok overveje hvor langt man vil gå og hvor meget man vil ofre for det.
Det er simpelthen for dumt at lure i kærestens tlf. Min X gjorde det samme og det er bare noget jeg slet ikke kan snuppe. Jeg rørte ALDRIG hans tlf og forventer F at han heller ikke rører min tlf – no matter what. Om det ødelagde tilliden til ham? Det gjorde det da i allerhøjeste grad og vi er heller ikke sammen mere….
malene6700
222 IndlægJeg er nu også ret glad for at være single. Kan ikke forestille mig at jeg bor sammen med en gut de første par år. Meeeen jeg savner en at hygge med om aften for det har jeg ikke haft i flere år….. Har en helt bestemt fyr i kikkerten – ikke en Jakob skal møde men en jeg skal (som babs skriver) gå tur med, lave voksenting sammen med psv….
malene6700
222 IndlægJa, vores lillebror har også væske I nyrerne og endda temmelig meget. Han er endnu ikke født men jeg har jo været igennem en masse undersøgelser, snakket med mange forskellige mennesker omkring det så jeg ved da lidt om det….. Jeg har været meget bange og meget ked af det i mange måneder da jeg frygtede at han ikke ville overleve (havde alt for mange plukkeveer fra uge 22 – 28/29 stykker).
Kender desværre ikke noget til hvad det vil sige at have væske i maven men mht til alle følelserne og tankerne omrking sit lille barn vil jeg da hellere end gerne snakke med dig om.
malene6700
222 IndlægSTORT TILLYKKE! Håber at alt går som det skal med den lille baby mht din sygdom.
malene6700
222 IndlægDe dage hvor det er rigtig koldt får Jakob sin vinterjakke på (det er koldere og blæser mere herovre på vestkysten) ellers bruger han stadig sin sommerjakke (som altså er lidt tykkere end normale sommerjakker) med en god bluse/trøje under. Han har tit regnbusker på udenfor da græsset ofte er klamt.
Jakob kan passe sin todelte flyverdragt fra sidste år (han bruger jakken nu) og så har jeg købt en ny flyverdragt så han har to at skifte imellem. Det er trælst at vaske overtøj stort set hver dag så derfor har jeg valgt at vi skal have to sæt.
Han bruger ikke vinterstøvler endnu men alm efterårssko og forede gummistøvler de dage hvor det er meget koldt.
malene6700
222 IndlægJeg er dybt uenig i alt dette da jeg synes det virker latterligt at bruge så meget tid (læs: penge) på at adm børnepengene. Forstår ikke hvorfor staten ikke kan sætte skatten nogle procenter ned og dermed fjerne alt hvad der hedder børnepenge samt boligsikring og alt det adm bøvl (læs: MANGE UDGIFTER TIL LØNNINGER) der hører til det.
malene6700
222 IndlægDen sideting hopper de nemt ud af! 🙂
@Vicki19 wrote:
Altså de “kloge” hoveder sir det ca tar 14 dage, dog har vi intet problem her:) Ellers må du købe en side ting til sengen:)
malene6700
222 IndlægUhhh, det vækker grumme minder. I starten mener jeg ikke der var de store problemer med Jakob men da han var omkring 2 år var han virkelig strid og blev ved med at stå ud af sengen aften, efter aften, efter aften i en uendelighed. Jeg skældte og spældte men intet hjalp. Jeg stod i en periode i døren (altså nr 2 ind til stuen) og sagde han skulle putte sig ned igen når han forsøgte at hoppe ud af sengen. Den metode vil jeg ikke anbefale da det endte med at jeg stod der i 1-1½ time hver aften i en uge – 14 dage uden effekt. Kan ikke huske hvordan jeg fik ham lært at han skulle blive i sin seng…. Tror det tog mange uger før han havde lært det.
malene6700
222 IndlægJeg var godt nok også blevet gal hvis min fyr smittede mig med en kønssygdom!!! Havde højest sandsynligt afbrudt forholdet da man jo som sagt kan blive steril af det….
malene6700
222 IndlægVille ikke have noget imod at betale et mindre beløb pr måned men så skal siden også være noget hurtigere ellers ville jeg finde mig en anden side. Min X lurer jo herinde og ham ville jeg ikke slippe af med hvis der skulle betales.
malene6700
222 Indlæg@CianuMom wrote:
Ja, jeg vil da også lige takke her 🙂
Nogen gange er det nemmere selv – Mine børns far var mere i vejen end til hjælp!
Sådan har jeg det også!!!!
malene6700
222 IndlægJeg mistede sidste sommer. Anede intet før jeg aborterede. Tror jeg var tæt på de 3 mdr og mistede højest sandsynligt pga spiralen.