Fora Graviditet Hvad gjorde i for at blive gravide?
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 19 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5348646
    PrinsesseMus
    395 Indlæg

    Hvad gjorde i af specielle ting for at blive gravide? Tog i specielle medikamenter eller spiste i noget specielt?

    Er bare nysgerrig 😀

    Læs venligst regler for brug af forum, ang. overskrifter på indlæg.

    /Sidse
    Super Moderator

    #6018218
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Første gang gik der 7½ mdr inden jeg blev gravid med Jessica- og efter er var gået 6½ mdr gav Kenn min kæreste mig akupunktur (Han er bla uddannet akupunktør)
    Og mdr efter var jeg gravid.

    Anden gan intet, blev gravid efter 1½ mdr.

    Knus Heidi

    #6018219
    betinaaarhus
    770 Indlæg

    første gang blev vi enig om jeg skulle være gravid så havde vi sex lige efter og jeg blev gravid. det var sidste dag inden jeg skulle være startet på en ny pakke p-piller.

    anden gang fik jeg fjernet min spiral også testede jeg positivt en mrd senere.

    #6018220
    metten85
    245 Indlæg

    NU har ingen af mine graviditeter været specielt planlagt.. Men har fået at vide at hvis man gerne vil være gravid skal man hjælpe de små mænner på vej, så efter sex skal man smide benenen i vejret en halv time

    #6018221
    xxgge
    81 Indlæg

    Stoppede med at ryge og gik på en rigtig god sund kur !

    #6018222
    smuksak
    498 Indlæg

    gjorde ikke rigtig noget – altså udover at begynde på folsyre.

    #6018223
    Tjanni
    95 Indlæg

    Vi prøver på syvende månede og det er stadig ikke lykkedes at blive gravid, men jeg har taget totalgravid vitaminpiller (billigere udgave af gravitamin, købt i superbest), med folinsyre, men de har ikke gjort det nemmere for mig at blive gravid… Men et råd er nok at man skal have noget andet som man kan gå og koncentrere sig om og tænke på frem for at tænke på om man ikke snart bliver gravid, fordi så dker der ingenting.

    #6018224
    GramMxxlgaard
    327 Indlæg

    Vores var ikke planlagt, vi havde ganske almindelige sex, med kondom, men en af de små fyre fandt vej alligevel.

    #6018225
    anette21
    40 Indlæg

    massere af god sex sex sex sex …. hi hi det er sjovt at lave bebs …. ser hver 2 dag virker også og så op med måsen bagefter så de små fyre kommer ordentligt op så skulle den være hjemme …..

    #6018226
    Marieta
    303 Indlæg

    @anette21 wrote:

    massere af god sex sex sex sex …. hi hi det er sjovt at lave bebs …. ser hver 2 dag virker også og så op med måsen bagefter så de små fyre kommer ordentligt op så skulle den være hjemme …..

    hopper jeg lige på 😆

    #6018227
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Tror ikke på det der med at man skal ligge med benene oppe? De skal nok finde vej 😉

    #6018228
    Sascha85
    628 Indlæg

    Stoppede med p-piller 😉

    Og det man nu gør for at producere et barn – Sex i laaaange baner!

    #6018229
    Mulle13
    1222 Indlæg

    Vi havde sex og så var den der 😀

    #6018230
    HSL
    837 Indlæg

    jeg stoppede bare med p-piller og levede ellers som vi plejede.. ikke mere sex end normalt men heller ikke mindre..

    Tog det som det kom da jeg ikke gad det skulle blive til sådan en “kamp” om at blive gravid.. Og så kom det af sig selv efter et halvt år ca.

    Tror man er nødt til at slappe af og lade det komme af sig selv.. for hvis man virkelig “kæmper” for at blive gravid, så kommer det bare ikke. Jeg tror ens psyke har store indvirkninger på det.

    Jeg blev gravid midt i en eksamens situation, hvor det absolut var baby og sex jeg tænkte aller MINDST på.. 😉

    Held og Lykke – det skal nok komme

    #6018231
    Anonym
    20369 Indlæg

    tja nu va det et uheld her. såå havde sex:)

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 19 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.