Fora Fødsel kejsersnit
Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5364353
    jacqueline
    7 Indlæg

    Kan man altid selv vælge at man vil have foretaget kejsersnit, eller er det noget sygehuset bestemmer?

    #6264251
    jacqueline
    7 Indlæg

    Men hvordan ved man, om man er for lille dernede til at kunne føde vaginalt, for der kan jeg også få mine tvivl om jeg overhovedet kan klemme en baby ud, når fyrene næsten ikke kan komme ind i mig, fordi jeg er så stram. Kan det godt blive et problem så?

    #6264252
    Gigl
    418 Indlæg

    Dét med at være for lille har jo noget at gøre med om dit bækken er stort nok. Ikke den vaginale udgang. Og i laaaaaaangt de fleste tilfælde er man jo bygget til at kunne føde netop sine egne børn. Man er så smart bygget 🙂
    Det er ikke rart, at du skal gå rundt og være angst for det. Jeg synes du skal klemme dig på, på sygehuset, og hvis ikke de vil give dig et pks så synes jeg ikke du skal være helt afvisende overfor at føde vaginalt. Vi er jo nu engang bygget til at kunne føde 🙂 Og har ladet mig fortælle at det er langt mere smertefuldt efter et kejsersnit.
    Good luck

    #6264253
    Anonymous
    51552 Indlæg

    At du er stram har intet at gøre med om du kan føde vaginalt.

    Jeg lå med veer i 43 timer, uden jeg fødte selv – derfor endte det i kejsersnit. Da de alligevel havde mig åben, målte de mit bækken.. det var stort nok til jeg ville kunne have fået hende ud, og hun vejede 4290 g.
    Jeg er ikke selv ret høj, så de troede det måske var derfor jeg ikke ville kunne få hende ud, men det var det ikke.

    Men det eneste du kan gøre er, at snakke med din egen læge først.. for en samtale med hospitalet, får du først når du er gravid.

    #6264254
    Natalie
    47 Indlæg

    du skriver du er bange for smerten, MEN der er så mange flere smerter i forbindelse med et ks frem for en alm fødsel..

    #6264255
    sanc
    365 Indlæg

    fødte selv første gang, anden gang endte i aks og jeg vil til hver en tid fortrække og føde selv er gravid nu for 3 gang og har lige været til samtale med en læge idag hvor vi aftalte jeg får lov og føde selv med mindre der kommer kompikationer senere henne i graviditen.

    jeg ved ikke om man kan få et pks hvis det er fødslen man er bange for, men nogle gange kan man lave den aftale at man prøver at føde selv og kan man slet ikke kan man få ks.

    sandra

    #6264257
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Hejsa!

    Efter hvad jeg har hørt, er det absolut ingen dans på roser at få kejsersnit. Det er jo trods alt en operation man gennemgår, og med en operation følger altid risikoen for komplikationer, og så er der jo gerne smerter bagefter i en længere perioder. Jeg taler ikke ud fra egen erfaring da jeg fødte almindeligt, men ud fra en masse andre personers erfaringer…

    Jeg er overbevist om at du ikke kan få garanti på kejsersnit før at du er gravid, og selv da skal du have tungtvejende grunde. På nogle hospitaler (i hvert fald i hovedstadsområdet) skulle det dog eftersigende være nemmere at ‘bestille’ kejsersnit hvis man presser lidt på… Men ved det ikke af erfaring. Men det siges der. Ved ikke om det gør sig gældende for hele landet.

    JEG personligt vil dog helst have kejsersnit næste gang … eller det vil sige, det vil jeg egentligt ikke. Kunne jeg få en ‘luksusfødsel’ (=6-8 timer – åh, hvor må det være dejligt) gjorde jeg helst det, men det er jeg ikke sikker på kommer til at være tilfældet.

    Min første fødsel var et mareridt, hvor jeg efter knapt et døgn med veer fik at vide at jeg skulle have akut kejsersnit – men det nægtede jeg så kategorisk. Så til sidst måtte jeg nærmest ‘fake’ at jeg havde presseveer, da de ellers ville køre mig på operationsbordet – ikke særligt rart.

    Men, men, men – min fødsel var også usædvanligt ubehagelig – og sådan går det altså for langt, langt de færreste.

    Min konklusion er vist egentligt bare, at kunne jeg få en nem fødsel ville jeg klart helst føde selv 🙂

    /Ally

Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.