Fora Familieliv Amstaff og fordomme
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 33 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5370287
    zelina
    156 Indlæg

    Andre der har sådan en hund og har problemer med folks fordomme mod dem?

    Vi har en på 8måneder nu, og folk har så ondt i røven over at vi har en lille pige og en amstaff..

    Forstår det virkelig ikke, hun gør ikke en fluge fortræd..

    Hvorfor er det sådan?

    Det skal så lige siges at vi har to hunde, den lille anstaff og en blanding af bull dog og rotw..
    Men det er kun den lille folk står bag over pga..

    #6349270
    louisehol21
    2 Indlæg

    EMMELINE, det er jo tydeligt du ikke aner hvad du snakker om… Amerikanske staffordshire terrier er de dejligste hunde, desværre havner mange af dem i de forkerte hænder, og får ikke den behandling de fortjener. Så er det jo det går galt, ligesom det også ville med alle andre hunderacer… Folk der kender racen og ved hvilke kærlige og dejlige familiehunde de er, vil være helt uenige med dig.

    #6349314
    Mooooor
    1198 Indlæg

    Det kommer jo helt an på ejer manden selv, hvordan ens hund bliver.

    #6349315
    KarinaJulle
    178 Indlæg

    Nadja 1985>> Syntes der er lidt forskel, da jeg ved du i en tidligere tråd har udtalt at du var bange for alle hunde og ikke kun muskelhunde, og det er helt fair, er selv panisk angst for kaniner(ja, ved det godt, men det er jeg altså) og er da fløjtende ligeglad med hvor sød folk siger deres er, den skal bare ikke i nærheden af mig.
    Og har respekt for at folk er mange for min hund, og ville aldrig presse folk til at snakke med ham eller have noget at gøre med ham hvis de ikke ønsker det… Men bliver gal og såret når folk kommer med nogle udtaleleser som at jeg er en dårlig mor pga. jeg har sådan en hund med mit barn, for de aner ikke hvad de snakker om, og så skal de holde deres mund!!!!

    #6349316
    Chriss
    6046 Indlæg

    KarinaJulle: jeg lagde et link ind i går, hvor man kan læse om Amstaff´s historie..Men jeg tror faktik bare at folk, har igoneret det, da de allerede har dannet sig deres mening, om den slags hund..desværre.

    #6349317
    KarinaJulle
    178 Indlæg

    @Chriss wrote:

    KarinaJulle: jeg lagde et link ind i går, hvor man kan læse om Amstaff´s historie..Men jeg tror faktik bare at folk, har igoneret det, da de allerede har dannet sig deres mening, om den slags hund..desværre.

    Kan kun give dig ret, jeg henviste selv til den rapport, men der der ingen der kommentere… Men som muskelhunde ejer, er jeg så vandt til folks meninger og sådan er det bare…. 😆

    #6349318
    Wendla
    2296 Indlæg

    KarinaJulle> Er nu ikke bange for sådan en som Mops eller Fransk Bull dog.. er mere de store hunde, og så er jeg lige glad med om det er en Labrador eller en Rottweiler.. Tror lidt det er den tanke med at de faktisk kan hoppe op til en, og nå ens ansigt.. Der er da også nogle af de små.. Men nu er en mops så lille og fed at den ikke kan hoppe op og gribe fat i struben eller gnave en arm af.. Ja lidt voldsomt måske, men når jeg ser de her store hunde tænker jeg altid: “Okay, nu går jeg en omvej, jeg vil ikke hen til den hund der..” Det med at folk kalder dig dårlig mor.. hmm synes ikke man kan kalde dig dårlig mor, men selv turde jeg det ikke, og forstår jo naturligvis heller ikke af samme grund, at andre tør.

    #6349320
    Malaco23
    140 Indlæg

    Hold op, hvor er mange af jer uviden mht de muskelhunde, jeg sidder og bliver fuldstændig målløs…

    MUNDKURV?????

    Okay, hvis i får et barn, og det er et barn der bider, så husk lige at sæt et mundkurv på barnet, for det er sku også farligt, de bider andre børn!!!

    Hvad pokker er det da for noget, at byde en hund en mundkurv??

    LÆS: ALLE HUNDE kan være agressive, det er hvad de lærer….. Hvad de oplever…. Hvad for ejere de har..

    DET er sku da for poker logik for burhøns, at alle hunde kan blive agressive, hvis de er opvokset under dårlige forhold, i forhold til hunde, som er opvokset under gode forhold…

    Når vi engang skal have en stafford bullterrier, bliver det fra en vi kender, som har stamtavle hvalpe med HD og mentalt testede forældre, og INGEN skal sq komme og sige, den skal have mundkurv på…. Det er sq da ik værdigt for et dyr at leve med mundkurv på, bare fordi der er så mange uviden mennesker, der dømmer dem alle ens!!

    ALLE børn er perfekte når de fødes, men det er os forældre der giver dem vaner, og gør dem, til dem de vokser op som…

    Samme gælder hunde!! Hvis man bare er klog nok til, ikke at støtte flere af de skide importer og folk som avler og blander disse racer som tikkende bomber og gjorde nogle seriøse ting med stamtavler og mentalt testede forældre, ville folk have et anderledes syn på disse muskelhunde!!

    Selv om min tæve, var ved at miste livet til en rottwailer, dømmer jeg ikke alle rottwailer ens, for vi kender mange som er søde.. Selv om en schæfer nær havde bidt min datter uden hun gjorde ande en at sidde i sin trailer, dømmer jeg ikke alle schæfere, jeg kan bare ik lide racen mere, da den bliver misforstået, ligesom amstaff racen gør!

    En Briard slog for ikke så mange år siden, en dreng ihjel, hvorfor mon?? Drengen gik ind på hundens område!!! Der er grunde til hunde overfalder, hunde er ligesom børn, perfekte og som de skal være, når de fødes, det er de første 8-12 uger af hvalpens liv, der præger den, og resten af dens opvækst!

    Hvis folk gik lidt mere ind i det med muskelhunde og stoppede de sindsyge penge avls fabrikker, ville racen have et bedre ry!!!!

    #6349321
    Kaffestump
    697 Indlæg

    Jeg læste en artikel med overskriften “tog Bølle i en mundfuld”.

    Manden som ejede denne muskel hund havde fået hans søster til at gå med hunden, han gik normalt aldrig selv med hunden løs men det valgte hans søster at gøre, hunden havde aldrig vist agressioner overfor mennekser eller andre hunde eller noget… Lige indtil den så bølle…

    Manden kontaktede straks dyrlægen efter episoden, dyrlægen mente muskelhunden havde forvekslet Bølle med en rotte da bølle var en lille hund ( men det ville stadig ha været en kæmpe rotte :?)

    MEN!!! Tror altså os folk misforstår, en bette tæppetisser, schæfer, Sankt bernhard what ever kan trænes til kamp, ja dem der er kategoriseret til kamp hunde har det i generne, men det er jo ikke alle der udvikler det, og det er så der ejerens indsats kommer på spil, for det drejer sig jo om at være over hunden, viser den agressioner må den lære at det vil man som ejer ikk have.

    Indrømmer, jeg kan ikk li dem og det er fordi jeg har været i nærkontakt med en der tydeligvis hverken kunne li mig eller min hund, jeg har respekt for dem og går uden om dem hvis de er løse (gør jeg så os med andre hunde).

    I forhold til børn, jamen man kan aldrig stole på en hund, og det er ligemeget hvilken race det er, det er et rovdyr uanset hvordan folk vænner og drejer den, de kan vende fra de sødeste rareste dyr til de ondeste på et splidt sek (jeg har oplevet det med min gamle hund).
    uanset race ville jeg aldrig lade mit barn være alene med en hund.

    (og lige en sidste bemærkning, en han hund vil (for det meste) altid vise agressioner overfor andre han hunde, kamp hunde eller ej, så når man hører om en muskelhund har der overfaldet en anden hund, burde historien os gå på om det var en han hund der overfaldt en han hund ect.)

    #6349322
    Malaco23
    140 Indlæg

    Kaffestump- vil blot sige, at nogle hunde, kan man godt stole 110% på…

    Jeg stoler 110% på mine hunde, og min datter er tit alene på sit værelse med dem, fordi så sidder hun og leger, og de ligger og kigger på hende i sengen, de elsker at ligge og se på hende….

    Nu er de heler ej mere en 7kg tunge, og Laura ved også, hvordan man behandler dyr…. jeg stoler 110% på mine….

    Mine hunde lystre 110% HVER gang, men vi træner også og de er fuldt ud lydige, om så de er løse og der går en kat eller andet dyr, de går ik over til dem!

    Og der er intet agressivt i mine hunde, og har aldrig været, den ene er 5år her D.12 feb. og vi har haft dem alle fra hvalpe (3 stk)

    Men man skal virkelig osse være sikker i sin sag, når man stoler på sine hunde… mine er vant til børn i alle aldre også og hunde i alle størrelser og aldre, min ene tæve er dog bange for store sorte hunde, efter overfaldet, og så sætter hun sig ved mine ben, når der kommer en stor mørk hund…

    men du har fuldstændig ret mht hanhunde og hanhunde, nu viser min dreng ingen agressioner mod andre hanhunde, men det gør min mors, han kan IK snuppe dem, og han er en blaning af gravhund og shih tzu, og om så det er en kæmpe grand danois, så fare han i flæsket på den!! så alle hunde kan være agressive, ik un muskelhunde

    du har helt ret

    #6349326
    Nilletxxs
    110 Indlæg

    @Nadja1985 wrote:

    KarinaJulle> Er nu ikke bange for sådan en som Mops eller Fransk Bull dog.. er mere de store hunde, og så er jeg lige glad med om det er en Labrador eller en Rottweiler.. Tror lidt det er den tanke med at de faktisk kan hoppe op til en, og nå ens ansigt.. Der er da også nogle af de små.. Men nu er en mops så lille og fed at den ikke kan hoppe op og gribe fat i struben eller gnave en arm af.. Ja lidt voldsomt måske, men når jeg ser de her store hunde tænker jeg altid: “Okay, nu går jeg en omvej, jeg vil ikke hen til den hund der..” Det med at folk kalder dig dårlig mor.. hmm synes ikke man kan kalde dig dårlig mor, men selv turde jeg det ikke, og forstår jo naturligvis heller ikke af samme grund, at andre tør.

    Må lige kommentere at en MOPS er verdens ældste KAMPHUND!
    Den blev brugt til kamp i Kina for mange mange mange år siden… Derfor de har alt det flæsk!! Men, hvem er bange for en mops??
    Vi har selv en Dogo Argentino, som er en jagthund, men ligner en kamphund.
    Oplever selv rigtig mange fordomme, men underligt nok er det min hund der løber med halen mellem benene og er “bange” for de andre i Hundeskoven..
    Og vil også godt lige sige at en Dogo Argentino eks. blir brugt til politi/narko hund i argentina… Så helt dumme er de hunde vel ikk, selvom de har muskler??
    Blir trist over folk ikk kan se folkene bag hundene i stedet. For er helt enig med de fleste andre om der var en del som ikk skulle ha de hunde som potensforlænger.

    #6349327
    Kaffestump
    697 Indlæg

    Malaco23 > det er jo det, man stoler på sine egne hunde, og det betyder jo ikke at hunden GØR noget det jeg skriver 🙂 for jeg stoler da os på bølle, han vejer 6 kg 😉 men hvis det ikke er MIN hund men en vens eller noget andet families ville jeg ikke stole på den 🙂

    #6349328
    majaLiva
    104 Indlæg

    Har ikk læst hele tråden. Men har selv en amstaff tæve på 19 uger. Og en amstaff er blevet avlet i utrolig mange år for at få kamp instinktet avlet ned. Så den har det faktisk ikk mere. Jeg har aldrig haft en så kærlig hund før og ville ikk bytte hende for noget i verden… Og mine børn elsker hende. Og hun elsker dem…

    #6349329
    Encrypted
    50 Indlæg

    der har lige været noget om det på tv2… forbud mod kamphunde.. kæft hvor åndsvagt..

    #6349330
    Marieta
    303 Indlæg
    Malaco23 wrote:
    Hold op, hvor er mange af jer uviden mht de muskelhunde, jeg sidder og bliver fuldstændig målløs…

    MUNDKURV?????

    Okay, hvis i får et barn, og det er et barn der bider, så husk lige at sæt et mundkurv på barnet, for det er sku også farligt, de bider andre børn!!!

    Ja mundkurv.. når man går med dem.. og du kan ikke samligne et barn med en hund.. det er da for mærkeligt.
    Håber da ikke der er børn der bider hinanden ihjel og overfalder andre børn og bider dem ihjel. har jeg heldigvis aldrig læst om 😆
    Uviden fordi jeg vil undgå at blive bidt og overfaldt? kald mig naiv.. hehe 😆 men det min mening og synes det fantastisk at boligforeninger begynder at forbyde dem.
    Så er jeg uviden men ja mundkurv er min mening!! når man går tur med dem.

    og jeg ville stadig ikke tøve med noget hvis der var en der overfaldte mig eller min hund.
    Sådan har alle det vel?
    go aften 😆

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 33 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.