Ved ikke om man må sætte links, så i får bare lige opskriften:
Hæld vand, gær og æg i en skål. Rør det sammen. Tag et kop mel og hæld i, sukker, salt og margarine lægges oveni. Det æltes sammen. Hæld mel i så det er let stiv.
Så æltes (eller røres i maskine) der på livet løs, put mel i hvis den virker tynd, i røremaskine skal den køre ca. 20 min. Dejen skal være let blød, og hænge i fingerne. Dyp fingerne i mel og så skal den slippe.
Ligges til hævning i 20 min. i en klump med klæde over.
Så deles den i 12 lige store stykker, som formes til runde boller.(fold dejen ind under så der dannes en bund og overfladen bliver glat) Hæver igen i 20 min. med klæde over.
Pensles (eller med hånden) i kold vand over det hele ned af siderne også, forsigtigt. Bages 15 – 20 min ved 180 grader varmluft. 200 grader alm. ovn.
Tandsmør kan varmt anbefales. *SS*
Tips:
Der kan æltes 2 håndfulde rosiner i inden den hæver 1. gang. Når bollerne så formes, pas på der ikke ligger rosiner uden på bollerne, da de bliver brændt.
Har lige bagt dem – de er bare VILDT lækre, tror aldrig jeg har smagt så gode (hjemmebagte) boller .. Jeg brugte dog ikke al melen, brugte tørgær, og håndmixer – men tror ikke det er det der gjorde forskellen.
Uhhhm, DEJLIG luftige….