Fora Debat Religion
Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5401266
    Livsmor
    1383 Indlæg

    Ja et måske mystisk men nysgerrigt spørgsmål 😀

    Jer der ikke har en tro, hvis i SKULLE vælge en, hvilkén ville det så være, og hvorfor? Hvad tiltrækker jer ved lige den religion?

    Til jer der har en tro. Hvis i SKULLE vælge en anden, hvilken så? Og hvorfor den?

    #7140915
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Jeg vil gerne bede jer holde jer til emnet. Der blev ikke spurgt til jeres holdninger ang provokeret abort eller omskaering.

    Desuden er der flere herinde, inklusive mig selv, der har faaet provokeret abort og jeg vil gerne minde jer om at man naeppe faar saadan en for sjov og at det ikke er nemt valg – samt det er et ekstremt foelsomt emne og noget man skal leve med resten af livet. Derfor tvivler jeg paa der er nogen herinde der har brug for at faa afvide man har begaaet overgreb paa det barn man har mistet.

    Lamees

    /Moderator

    #7140916
    Anonymous
    51552 Indlæg

    ^^

    Jamen det har jeg da også selv, det var bare for at sætte et eksempel op imod det der blev skrevet om omskæring, men er taget til eftertragtning 🙂

    #7140917
    Anonymous
    51552 Indlæg

    men synes det er underligt at man ikke må skrive om abort men man må gerne skrive at kvinder der vælger at få et barn uden faderens samtykke er egoistiske osv… ?? det er jo også et følsomt emne!

    #7140920
    Nefertiti
    1993 Indlæg

    @DksMostWantedPrinCess wrote:

    men synes det er underligt at man ikke må skrive om abort men man må gerne skrive at kvinder der vælger at få et barn uden faderens samtykke er egoistiske osv… ?? det er jo også et følsomt emne!

    Du må godt tale om abort. Dog skal du så oprette en tråd hertil.

    Denne tråd omhandler religion.

    Jeg er agnostiker selv.

    Jeg er stadig søgende. Så hvilken religion jeg ville vælge vil jeg ikke kunne svare på, for vidste jeg dette havde jeg valgt den 🙂

    #7140924
    Annamor
    1793 Indlæg

    Jeg har stemt buddhisme, da jeg synes det er den af de religioner der er opstillet, med det mest sympatiske menneskesyn.

    Men jeg har aldrig haft en tro, og kommer heller aldrig til det. Jeg tror ikke på at der findes en gud.
    Jeg finder mening i livet på andre måder.

Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.