Hej alle herinde
Jeg ved ikke om det er et fyord at skrive abort herinde, men vi er i den situation at min datter på 17 år ( lige blevet ) er gravid 4-5. uge, som i kan regne ud har vi lige opdaget det og det er blevet konfirmeret at lægen.
Mit spørgsmål er simpelt men svært, hvad skal vi gøre ?
Jeg og min datters mor har selvfølgeligt snakket om det og er enige om at det ville være bedst for datteren at få lavet en abort.
fordi vi mener hendes ungdom vil være væk, hun har ingen uddannelse, hun er ikke moden nok, og hun vil blive mindre lykkelig bl.a p.g.a de mange nederlag og sorger som hun vil komme ud for de næste mange år.
Vi er skilt og er ikke i stand til at yde særlig stor økonomisk støtte.
Vi er klar over det er en blanding af følelser og det rationelle, vi som forældre er meget rationelle, men vores datter er mest stemt for at få den lille, vi vil selvfølgeligt bakke hende op 100 % uanset valget men håber at kunne give hende et så bredt syn på sagen som muligt og se konsekvenser uanset valg, vi har fortalt om det er et valg hun må leve med resten af livet ( hendes mor har selv fået abort som yngre )
Er der nogen der har været i samme situation og kan komme med deres erfaring både som “bedste”forældre og mor.
Det kan tilføjes at “faren” er 15 år og intet kender til det her.
på forhånd tak
Kim Flindt