Jeg har haft Laurits til læge i dag for at få konstateret at han nu for 4. gang på kun to mdr. har fået halsbetændelse igen. Hans mandler er store hævede og røde. De sidste to gange han har haft det har han ikke virket så påvirket af det, ment på den måde at han ingen feber har haft og han spiser fint, men det er jo trods alt ikke holdbart i længden.
I vores lægehus er der to læger. René havde for et par uger siden været dernede med Laurits for at få en henvisning til en specialist, men der havde den kvindlige læge affærdiget ham, som om der ikke var noget galt i at knægten så ofte rammes af halsbetændelse.
Idag var vi inde ved den mandlige læge, og han stillede sig mere undrende over for det. Det undrede ham specielt at det kun er Laurits der får det, for jeg døjer ikke med problemet og René har fået fjernet sine mandler for mange år siden.
Jeg har bestilt en tid ved en specialist da jeg fandt ud af at en henvisning ikke var nødvendigt. VI har en tid om 2 uger og jeg er rigtig spændt på hvad han siger.
Er der nogen af jer hvis børn har fået mandlerne fjernet? Hvad lå til grund for at de blev fjernet? Hvor ofte var barnet syg?