Måske ikke den mest sigende overskrift :fløjter:
Men jeg sidder atter engang og kikker billeder på fb – man har vel et liv (eller ikke – hos host)… Nå men der er billeder fra alle de ting mine klassekammerater fra gymnasietiden oplever….. Det er 3 år siden og kan se de fleste bare lever livet med at rejse jorden rundt, svømme med delfiner, bestige bjerge, ligge på de lækre strande rundt omkring og slikke sol, opleve forskellige miljøer og kulturer osv… Alle sådan nogle ting som jeg altid har drømt om!
Kan virkelig sidde og sukke efter sådan noget – dels fordi det nu aldrig bliver en mulighed for mig at opleve, dels fordi jeg er skide misundelig 😛
Jeg har da fået 2 børn på de 3år og en 1/3 videregående uddannelse, men det er bare ikke helt det samme.. For hvad er der bagefter? arbejde? mere børnepasning? være fastlægger på en campingplads, som kæresten åbenbart vil :usikker:
Jeg elsker min kæreste og mine børn ubetinget – ingenting der.. men NØJ misundelse kan være en grim ting engang imellem :hammer: .. Jeg vil sku også opleve noget!