Fora Sundhed og Helbred Alex har forstoppelse – RÅD?!
Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5369360
    HSL
    837 Indlæg

    🙁 😥 😥 Ja min lille dreng har forstoppelse…

    Han har de sidste 4 dage haft skiftevis diarré og hård mave – EKSTREM hård mave ❗ 😯

    Jeg har jo siden han blev 6 måneder givet ham jerndråber de dage hvor han ikke fik minimum 400 ml MME – for det havde SP sagt jeg skulle.
    Men nu er jeg simpelthen stoppet i forgårs fordi hans mave er helt ødelagt af.. 😕 😥

    Han trykker og trykker så han er helt lilla i hovedet, og der kommer kun små knaldinger ligeså hårde som sten ud og han trykker bare forgæves ❗ Jeg er simpelthen ved at gå ud af mit gode skind og han skriger af smerte og tuder helt vildt..
    – Jeg havde ikke troet det var så slemt for igår kom han af med afføringen 4 gange, så tænkte der nok var ved at være gang i den igen – men nej!!!! 🙄 🙄 🙄

    Og idag har han bare slet ikke kunne sove fordi han hele tiden har trykket og har haft ondt – han var simpelthen så udmattet her til aften han bare faldt i søvn med det samme – og han er så vågnet et par gange fordi han har ondt og trykker igen.

    Jeg har gjort følgende for at hjælpe – men uden held:

    * Masseret hans mave
    * cyklet med hans ben
    * stoppet med jerndråberne
    * give ham sveskemos OG sveskejuice
    * givet ham rigeligt med væske og fiberrig kost
    * ladet ham ligge længe med måsen bar på puslebordet og holdt hans ben bukket for at hjælpe ham
    * masseret hans ringmuskel og forsøgt at grave noget ud (men det sidder helt oppe i tarmen så det kan ikke lade sig gøre)

    HJÆLP mig tøzer – jeg er snart ude af mit gode skind og har besluttet at ringe til SP i morgen for at få råd af hende – og hvis ikke kun kan hjælpe ringer jeg til lægen.. – Vil ikke give ham laktolose eller laxoberal dråber uden henvisning fra lægen eller SP.

    #6335320
    Annamor
    1793 Indlæg

    Hej

    Har svaret i din dagbog, måske det kan bruges som en hurtig lindring…

    😀

    #6335321
    HSL
    837 Indlæg

    TAK ❗ – har læst det og har også svaret i min db

    – det skal da prøves i morgen hvis han stadig døjer..

    #6335322
    Mooooor
    1198 Indlæg

    Synes du skal ringe til VL og snakke om laktolose!

Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.