Fora Sundhed og Helbred ARGH, hvor typisk! ( Madordning )
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5412602
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Det ser jo ud til at madordningen bliver frivillig, dvs. at de forskellige institutioner selv kan bestemme om den skal indføres eller ej!

    Til sidste forældremøde, var samtlige forældre i Hjaltes institution modstander af den, men alligevel har Rudersdal kommune indført at den skulle træde i kraft fra 1/1 i år.

    Det har resulteret i at madmoderen som lavede den bedste mad, i Hjaltes vuggestue er stoppet og de skal have mad fra en anden institutions storkøkken. Vuggestuebørnene får derfor det samme mad som børnehavebørnene.

    Jeg er STÆRK modstander af madordningen, især når den har haft den konsekvens for Hjaltes vuggestue, madmoderen var i øvrigt højt elsket af Hjalte da det altid var hende der gav ham flaske da han var mindre 🙁

    Og nu er det her så kommet frem!! Tænk at vi kunne have sparet en fyring og vuggestuens mad kunne være meget bedre hvis Lars Løkke havde været lidt hurtigere på aftrækkeren 👿 Ærgerligt, ærgerligt, ærgerligt!!!

    Jeg HÅBER dog at det bliver vedtaget i Hjaltes institution at de fremover ikke vil have madordning, så jeg selv kan smøre hans madpakker når han starter i børnehave. Jeg skal jo alligevel til den tid både smøre til formiddag og eftermiddag, så det gør ikke den store forskel om der skal et frokostmåltid med også -Og økonomisk kan det meget bedre svare sig!

    Er der indført madordning i jeres børns institutioner? 🙂

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.