Hej tøser,
jeg ku’ godt tænke mig at høre lidt fra andre, hvis baby har/har haft navlebrok!
Bertrams navle helede fint til en start og så ganske almindelig ud efter et par uger, men pludselig da han var et par måneder, syntes vi den bulede mere ud end sædvanligt.
Da vi kiggede på billeder fra han var 1 måned, var der en tydelig forskel. Siden da er bulen blevet en anelse større, men har ikke ændret sig de sidste 3 uger. Lægen siger, at det er navlebrok, og at så længe vi kan ‘skubbe’ dutten ind og han ikke har smerter ved det, er det ufarligt. Men han snakkede også om operation efter ½ år, hvilket skræmte mig og overraskede mig lidt, da min venindes datter har ‘fået lov’ at gå rundt med et 3 gange så stort navlebrok i 2 år – som nu er gået i sig selv!
Desuden kan jeg ikke li’, når Bertram ‘presser’ v. luft i maven eller afføring, fordi maven så bliver udspilet og mit rædselsscenarie er, at den tynde hud v. brokken brister! 🙁
Er der nogle der har erfaringer med navlebrok, som de vil dele?
/Helle :blomst: