Så var vi til MD scanning idag, og det første vi kunne se var at det var en lille dreng vi ventede os <3 Åh så guddommelig skøn han var ! :)
Damen scannede og scannede og målte det hun skulle. Og sagde undervejs at de mål hun havde nu, var perfekte..
Men manglede at se lille-hjernen.. Åh nej, var det første jeg tænke, ikke igen 🙁
Men hun kunne ikke se den, og måtte tilkalde en overlæge, da hun også kunne se to”syster” som hun kaldte dem..
– Min verden var ved at bryde sammen, og var på grådens rand, men samtidig også i chok..
Vi ventede 1½ time på at overlægen skulle komme, og endelig til sidst kom han..
– Vi fik hilst og jeg lagde mig op, og han begyndte at scanne, der var bomstille.. Til sidst sagde han at han heller ikke kunne se lille-hjernen, så vi måtte lave en indvendig scanning, sagde lillemanden havde lagt sig med hovedet helt nede ved mit kønsben..
Han begyndte at scanne invendig, hvorefter han siger, der var den – og alt ser perfekt ud.. Og at det var meget normalt med de “hævede områder” som han så kaldte dem, da der skete meget oppe i lillemandens hovede..
En kæmpe sten faldte fra mit hjerte, og jeg gik hele vejen ned til bilen og nynnede ” vi venter en dreng, na na na na” 😀
Der tog han fusen på os den bette.. 😀 Og navnet er fundet, han skal hedde Oliver 😀 Yeah !
En meget stolt mor, der allerede nu mærkede kærligheden så stor så stor til sin elskede lille dreng 😀