Hejsa!
Jeg kender en herinde fra som tror man får en masse penge mellem hænderne ved at få børn. altså ved at få kontanthjælp.
Det synes jeg nu bestemt.
For det første så kommer der altså en masse udgifter, som man ikke ville have hvis man ikke havde børn. Bla. bleer, mad, tøj og diverse ting..
Jeg ville da også langt hellere leve på en su uden børn, da det jo også kommer til at gå ud over dem, at man ikke har ret mange penge.
Ikke at de ikke kan have det godt, for selvfølgelig har de det og nu taler jeg selvfølgelig også kun for mig selv, men jeg synes da det er rart at kunne købe ting til dem, som man måske ikke havde råd til på su.
Jeg har af logiske grunde selvfølgelig ikke en uddannelse selv endnu, så jeg er ikke en der sidder og spiller hellig.
men ville engentlig bare høre, hvad synes i??