Godaften piger.
Jeg er startet i skole tirsdag og torsdag, hvor Mikkel så skal passe ham den lille. Men han nægter modermælkserstatning – altså Hektor. Og eftersom han ikke spiser sig mæt i grød endnu, har vi lidt et problem. Både Hektor og Mikkel kører surt i det. Og Hektor får ødelagt resten af dagen, fordi han ikke sover normalt, når jeg er i skole.
Nå, men efter den mindre forhistorie, har jeg tænkt, at jeg kan malke ud, og så gider lille H måske spise det.
Men jeg magter under ingen omstændigheder at gøre det i hånden! Jeg er slet ikke gearet til sådan et projekt, og derfor er jeg ude i noget brystpumpe.
Vil I ikke give mig jeres erfaring omkring det? Både med pris og brugen af det. Og hvilke forholdregler jeg skal tage mig. Og hvornår det er bedst at malke ud.
Og hvis man køber en brugt, hvordan gør man den så bedst ren? (for jeg må indrømme, det ikke tiltaler mig med en brugt pumpe, men jeg gider samtidig ikke betale 400 kr for noget, der måske ikke lykkes alligevel.)
Informer og hjælp mig, så mine mænd ikke skal være sure på hinanden tre-fire timer tirsdag og torsdag.