Fora Uddannelse og arbejde Dagplejemor(kunne jeg blive det?)
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5431815
    Spinding
    14 Indlæg

    Hej
    Jeg er helt ny her ind og aner faktisk ikke hvad jeg laver 😉 Men jeg finder nok ud af det..

    Jeg er en pige på 22 år, som går og drømmer om at blive dagplejemor.
    Jeg har en dreng på 2 år, den mest vidunderlige, hvis jeg selv skal sige det 🙂
    Jeg har erfaring med børn, fra bl.a. børnehave og vuggestue og er altid (af alle) blevet kaldt den mest tålmodige pige der findes :).
    Jeg ved at jeg er en ung pige, men jeg har gået med denne drøm længe, jeg har bare ikke haft mulighederne for at udleve drømmen før nu, grundet bolig, og alder.
    (Jeg synes jeg er ung som 22, det ville nok have været værre da jeg var 20 år.)
    Nu flytter min kæreste, vores søn og jeg til Lindum, hvor der er det helt perfekte hus til at blive dagpleje i. Der er en stor grund, kæmpe græsareal, en dejlig skov lige ved siden af, et dejligt værelse til børnene, ja faktisk alt hvad jeg har ledt efter. Jeg er et stort ude menneske, og det nyder min dejlige søn godt af, ja faktisk er vi ude i alle slags vejr og vi elsker det 🙂

    Det jeg egentlig spørger om, er om I kan hjælpe mig? Synes I jeg er for ung til at blive dagplejemor? Synes I jeg har erfaring nok, eller skal jeg vente nogle år endnu? I det hele taget, så kunne jeg godt tænke mig at vide, hvad I synes om min ide?
    Jeg håber at I vil tage godt imod mit spørgsmål og jeg glæder mig virkelig til at høre fra jer.

    Stine

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.