-
ForfatterIndlæg
-
28. marts 2007 kl. 19:57 #5352250
linea_vanilla
106 Indlæghei ville lige høre om i syndes det er forkert det jeg gør eller om der er noget andet jeg kan gøre…
ha en venninde hvors børn går i vg smmen og er på smmen stude og går også i klasse med hende
hun er på metadon (staves) og ha et job som luder hendes datter er blivet passe meget af hendes venner nabo og ådan noget vilket jeg bliv sur over for syndes det er syndt for hendes datter bliv passe af alle mulige hun bliver passe ca 3 genge om ugen fra nogle timer til overnatting men bliv sur over det å nu passer jeg hendes datter for vil ik ha hun bliver passe af alle mulige hun ik kender
er det forkert af mig og hjælpe hende med det??
og der er en masse ting jeg vil sige til hend jeg syndes hun er for hår mod sin datter og at hun er en ko fordi hun nogle gange ført står op nogle timer efter hendes datter er ståde op og sådan noget
men hvordan skal jeg sige det uden hun bliver vildt sur for det er jo ik så fedt når vi ha børn i vg sammen og jeg går i klase med hende…nogle der ha noget og sige??????
28. marts 2007 kl. 20:11 #6077962Annamor
1793 IndlægPuha, jeg synes det er et svært emne, men vil bare sige, at hvis du ser et barn der ikke har det godt, og som helt uden tvivl lever under uacceptable vilkår, så har du pligt til at melde det myndighederne!
Knus
28. marts 2007 kl. 20:32 #6077963Randi1985
2376 IndlægNeeejj.. 🙁
Jeg ville også melde det til kommunen – alt for at datteren får en bedre tilværelse!
28. marts 2007 kl. 20:32 #6077964b-mus
149 Indlægat være på metadon udskrevet fra sin læge afgør sq ikk om man kan tage sig af sin datter og kommunen kan ikk fjerne et barn kun på den baggrund….
hvis moren er prostotueret ( staves) så må der jo være en seriøst grund til det…
om det er forkert af dig at hjælpe med at passe datteren eller ej synes jeg kun du kan spørge dig selv om….
ang det med at få sagt tingene til hende synes jeg virkelig du skal tænke dig om… heller spørge ind til end at slynge tingene i hovedet på hende….
28. marts 2007 kl. 20:42 #6077965Lillespir
86 Indlægat være på metadon udskrevet fra sin læge afgør sq ikk om man kan tage sig af sin datter og kommunen kan ikk fjerne et barn kun på den baggrund….
Hvis det er henvendt til mig, så har jeg aldrig skrevet at hvis metadonen var fra lægen så var det ok! Gjorde blot opmærksom på at det faktisk var muligt at hun var i behandling for stofmisbrug. Når man får metadon i den rette dosis fra lægen , går man jo ikke som sådan påvirket rundt, man får jo jo kun akkurat lige nok til at man undgår abstinenser og dermed ikke tager et andet stof! Bare lige så det er på det rene.
Jeg er jo 100% enig i at kommunen bør kontaktes – syntes bare ikke det er pga matadonen (hvis den er udskrevet fra lægen) men mere pga at pigen jo er udsat for et ENORMT omsorgssvigt, hvad enten moderen tager matadon eller ej.
28. marts 2007 kl. 20:43 #6077966spender
692 IndlægHvis i går i klasse sammen så må hun jo have en fremtidsplan, og skole er da positivt.. Metadon… altså jeg er ikke vild med narkomaner, og heller ikke metadon, men hun er nok ikke den første der får metadon der har børn?
Og at hun er prostitueret er vel kun et job ikke? Altså der findes jo mange ordnede klinikker i DK hvor de opgiver indtægt osv..
MEN der er problemer hvis hun overser hendes barn, sover når hun burde tage sig af hende, hvis hun råber og bliver fysisk eller verbalt truende.. Om det er et problem hun bliver passet vil jeg ikke svare på, for synes det er lidt uklart hvad det egentlig er med det pasning..
Men det er ikke dit ansvar at tage hendes barn, og du skal passe på du ikke brænder fingrene på det. Det kan være meget svært at snakke med folk om deres børn, for det er jo der man er allermest følsom, men synes alligevel du skal prøve at spørge lidt ind til det hele- ikke fordømmende, men måske mere lyttende og åben. At du så måske koger indeni behøver hun ikke vide..
Måske har du kun set små brudstykker udenfor sammenhæng, så det hele ser værre ud, jeg ved det ikke- men føler du den er helt helt gal synes jeg du skal melde hende, og nej, jeg synes ikke hun har krav på at vide det er dig der har gjort det- man ved ALDRIG hvordan folk reagerer, og du skal ikke sætte dig selv i en dum situation for det..
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.