Fora Debat Går ins. for lang med sukker?
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5456409
    MaleneNaestved
    1151 Indlæg

    Jeg har et spørgsmål om jeg overragerer eller om ungernes børnehave går for langt.

    Sagen er den at de har sukker politik i ungernes ind. hvilket jeg fuldt ud accepterer. Der står i deres brochure at ungernes mad KUN må indeholde rugbrød og grønt.

    Jeg spurgte så i starten om de måtte have en ostehaps med og det måtte de gerne, min veninde spurgte om hendes datter måtte have en fignestang med hvilket også blev accepteret.

    Mine unger har flere gange fortalt at der er flere der har boller med og det vil de også gerne have med. Hvor jeg har sagt nej fordi at de jo kun må have rugbrød med.

    Forleden fik jeg så de “forfærdelige” ide at give ungerne en lille bøtte med Vanilie cheasy yoghurt med. Og sikke en ballade det har skabt.

    Det vil de ikke have ungerne har med for det er fyldt med sukker, og jeg argumenterer med at jeg synes de går for langt når de tillader franskbrød, boller, fignestænger, tørret frugt osv.

    Pædagogen brugte så eksemplet at når Viktoria havde et bærger yoghurt med så ville de andre også have det og så blev jeg sgu egentlig lidt sur, og sagde til hende at når Viktorias sidemand havde remulade og ristede løg på sin spegepølsemad så ville hun også gerne have det, men det var ikke sikkert hun fik det.

    Så hvornår går ins. for langt og hvornår er man en mor der overreagerer?

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.