Fora Graviditet Graviditet og solarie?
Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5359100
    Sannepigen
    103 Indlæg

    Nu da sommeren i år er så grå, og jeg er ved at miste min kulør, så har jeg tænkt meget på om det er skadeligt for barnet, hvis man tager sol (solarie) ? Håber i kan hjælpe mig, for kunne ikk drømme om at gøre det hvis der kunne ske noget med den lille.

    #6186006
    Anonym
    20369 Indlæg

    Hej

    Jeg fandt dette her:

    Sol og solarium under graviditeten

    De fleste eksperter er enige om, at det ikke er nogen god idé at tage solbad overhovedet, hvadenten du er gravid eller ej, og hvadenten det er i et solarium eller i solen.

    Mange kvinder oplever, at deres hud er mere følsom under graviditeten, og at de er meget modtagelige for at blive forbrændt af solen. Hvis det er tilfældet for dig, så lad være med at bruge for meget solcreme og undgå solen, når det er muligt. Under graviditeten er mængden af et bestemt hormon i kroppen forøget, og dette giver gravide kvinder tendens til mere pigmentering i huden end ellers.

    Hvis du får chloasma (de uregelmæssige mørke pletter på ansigtshuden, man kalder graviditetsmasken), kan det være et tegn på, at din hud vil reagere stærkere på sollys end sædvanligt, og så bør du passe mere på. Pletterne kan blive flere og større, hvis du tager solbad eller går i solarium. Desuden kan det, hvis du ligger i den brændende sol i timevis, forøge risikoen for, at du bliver overophedet og dehydreret, og ingen af delene er godt for hverken dig eller din voksende baby.

    Regelmæssig brug af solarier er en temmelig ny trend, og der findes derfor ikke så meget forskning omkring deres effekt under graviditet. Der har heller ikke været udført nogen endegyldige studier om, hvordan udsættelse for enten sollys eller kunstige ultraviolette stråler påvirker en baby under udvikling.

    Nogle forundersøgelser tyder på, at der kan være en mulig sammenhæng mellem udsættelse for ultraviolette stråler og mangel på folinsyre. Dette skyldes det faktum, at folinsyre kan nedbrydes af stærkt sollys. I graviditetens første par uger hjælper folinsyre med til at forhindre defekter i nervesystemet hos fosteret.

    Selv om yderligere undersøgelser endnu ikke er blevet foretaget, tyder disse forundersøgelser dog på, at intens eller længere tids udsættelse for UV-lys bør undgås lige omkring undfangelsen og i den tidlige graviditet. Efter de første 12 uger af graviditeten er alle den voksende babys større organer udviklede, og dermed er risikoen for skader på fosteret reduceret.

    Så du skal ikke bekymre dig, hvis du har tilbragt en stille eftermiddag i solen, men det kan godt være, at du skulle undgå solarier, indtil der er flere forskningsresultater tilgængelige, simpelthen fordi der ikke er nogen, der kan føle sig sikker på, at det ikke indebærer en risiko.

    Tina

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.