Fora Debat hvad ville du gøre(forsinkelse af vinduer)
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5365913
    anikatita
    1239 Indlæg

    vi boede på en lille hyggelig gård i holstebro. men der var inegn sokkel og vinduerne var dårlige, det var dyrt at varme op, der var fugt… jeg blev træt af det en aften og præcis en måned efter skrev vi under på det hus vi har nu. det var det første vi så, og vi faldt bare for det.

    nu bor vi her. vi er husejere. det er vildt. syntes der er mange ting der skal laves, og vi har lånt 150.000kr ekstra til k3’er og un’er. de fleste er lavet nu. vi mangler kun vinduer i udestuen.

    før vi skrev under havde vi vores tømmre med her ud. han målte vinduer og gav os en vurdering af om det var forsvarligt at købe. vi havde også min plejefar med (han har købt mange huse efterhånden).

    vi gav tømren en liste over de ting vi ville ha ham til at lave, bla de vinduer i udestuen, og 4 andre vinduer. han kom med et tilbud, og vi sagde ja tak.

    nu har vvs’eren, elektrikeren, skorstensfejeren, kommunen, rottefængeren, og tømmeren været her og vi har kastet penge efter dem.

    da vi betalte tømmeren for de 4 vinduer og nogle tagplader os sådan lidt, fik vi endnu et tilbud på de vinduer til udestuen. vi sagde ja tak IGEN!- vi blev lovet dem i uge 44. søren ville tage fri for at hjælpe med at sætte dem i så vi kunne spare nogle penge.

    vi er nu i uge 45, og søren tog ikke ferie heldigvis, for vi hørte intet fra de vinduer, eller tømmeren. søren har ringet til ham i dag og nu hedder datoen uge 49!- altså lige til jul og vitus fødselsdag og 10 uger tilbage af min gravidiet + det er mega koldt osv..

    nu har jeg ringet og sagt nej tak til de vinduer. vi tør simpelthen ikke bruge en tømmere der ikke ringer og informere os om hvad der sker. gad vide om de ville have kommet i uge 49?- hvor lang tid ville der gå før tømmeren havde tid?- mine plejeforældre er ved at sæltte deres hus i stand og de har afregnet med ham før tid, fordi det gik for langsomt og når regningen kom, var den før høj, så rygterne siger at tømmeren kæmper for at holde firmaet oppe..

    ville i gøre som os?- afbestille mens man kan?

    vores badeværelse trænger til en udskifting (der render vand ned i gangen) det er ikke med i budgettet så det ordner vi først.

    jeg skal på kontanthjælp fra 1. dec. så det går heller ikke at vi har så mange penge til at stå, så jeg tror vi giver dem til mine forældre så de kan hjælpe os med huset. de ville have betalt badeværelset for os..

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.