Fora Tips og Gode Råd I tvivl om køb af computer – Update
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5449146
    PWeiss
    114 Indlæg

    Jeg står virkelig og mangler en ny computer, der bare virker! Jeg kan ikke komme igennem mit studie uden en, der fungerer. Og min nuværende computer giver mig blå skærm og sletter mine ting (LÆS: noter!) Desuden lukker den ned hele tiden. Jeg er så træt af det! Jeg har sendt den til reparation i dag, men overvejer stadig at købe en ny.

    Mit dilemma er selvsagt, at jeg er fattig studerende, der absolut ikke har råd til en ny computer. Så nu står jeg mellem to muligheder:

    1. Jeg låner penge i banken til en ny computer
    2. Jeg køber computer gennem D:E:R eller Leasy på afbetaling til en fast lav månedlig ydelse

    Der er ulemper ved begge dele. Vi har i forvejen et lån i banken som vi betaler af på, og har egentlig ikke lyst til at låne flere penge. Men hvis jeg vælger afbetaling ender jeg jo med, den sindssyge rente, at betale det dobbelte af, hvad computeren i realiteten koster. :hammer:

    Hvad ville I gøre? 🙂


    Update!

    Min mor har tilbudt at købe en Macbook til mig, og så kan jeg selv bestemme, hvor meget jeg vil betale af på den om måneden. :super:

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.