Fora Debat Jeres reaktion hvis jeres børn også får børn tidligt..
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5427078
    Lykkeeeee
    1019 Indlæg

    Hej piger.

    Kunne godt tænkte mig at høre, hvordan I tror at I ville reagere hvis jeres børn kom som teenagere og fortalte jer at de ventede barn?

    Ville I glæder jer over nyheden? Ville I blive kede af det/skuffede? Eller ville I blive vrede?

    Jeg svarer lige selv først.

    Hvis Stoffer kom om 11 år og fortalte at han skulle være far (som 17 årig, ligesom jeg var da jeg fik Christoffer) så ville jeg blive ked af det på hans vejne. Ja, det ville jeg faktisk! Selvom jeg ikke kunne undvære mine børn for NOGET i verden, så ville jeg da ikke ønske for nogen at blive forældre som 17 årig. Vil ønske at mine børn for al den barndom, ungdom og start på voksenliv som man SKAL have.. uden at have alt for mange forpligtelser.

    Giver det mening?

    Jeg ville selvfølgelig støtte dem – ALTID! Og ville hjælpe til på alle mulige måde, både med barn og psykisk støtte. Ville ALDRIG kunne svigte mine børn på samme måde, som mange andre forældre gør (HELDIGVIS ikke mine! :))
    Men, jeg ville stadig blive ked af det på hans vejne…

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.