-
ForfatterIndlæg
-
17. marts 2008 kl. 16:48 #5372031
Anonymous
51552 IndlægHej tøser.
først en forklaring.. Jeg har jo som i nok alle ved (ellert kan se) en datter på 2½ år.. hun er MEGET, ikke bare lidt, men MEGET viljestærk og stædig, har snakket med mange omkring det og de siger at sådan er deres børn også.. de møder Naja og ser en dejlig sund pige som slet ikke er stædig. Men bare vent, det er jo også kun første gang Du møder hende.. hehe.. nå, men de oplever hende så fra den side, viljestærk/ stædige..
Hun er simpelhen strid, Hun svare igen når hun ik får hendes vilje, skriger, sparker, smækker med døre når hun går i protest, spýtter, bare for at gøre mig sur, ignorere hende når hun kun gør det derfor.. men så går hun efter mig. Prøver at få hende med i en leg men lille damen vil selvføgelig ikke lige lege med mor for det er jo ikke så sjovt ligenu. Så er det at jeg nu sætter en grænse, hun griner af mig, jeg siger det igen, denne gang med en handling derefter. Hun næger at spise hvis hun ikke lige synes at det ser godt ud. så siger hun da bare. PUha mor, jeg har rugbrød. Hun kan ikke lide sovs (giver hende det alligevel og så har vi ellers en meget sur dame ved bordet). Hov. hun bliver også sur hvis hendes støvler ikke sidder som HUN vil ha det, hvis hun ikke lige kan få en kjole på når hun vil have det osv osv
Hun vinder ALDRIG. tværdigmod.. Men ligeså stædig og viljestærk hun er ligeså dejlig er hun.. Det er bare ALT for tit vi ikke ser denne side.. og det har stået på længe. siden hun var 14 mdr begyndte det bare på fulde knald. Når vi er på enmandshånd med hende er der ikke noget.. eller hvis vi nu er sammen alle 3 og bare råhygger.
Nogle råd? Har prøvet alle de jeg har fået uden held..knus
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.