Fora Debat Normalt er jeg meget høflig
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 29 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5361496
    babs
    1990 Indlæg

    og har dyb respekt for Ældre Mennesker…

    – Men for lidt siden kom der et arrigt moder-instinkt op i mig… grrrr….

    Triller rundt i Super Best og handler og Silas som endnu ikke har et sprog, har det med at små-skrige når der er noget han vil.. Pludselig er der en mand der råber.. “HOLD KÆFT” virkelig højt… Var helt paf, og fik sagt… “Klap dog i din gamle sure stodder”… Han råber virkelig højt igen “HOLD KÆFT OG PAS DIN UNGE”…. Mig endnu mere paf…. sagde tilbage “Skru ned for høreapperattet, og smut tilbage til plejehjemmet.. Håber ikke du har nogle børnebørn…”

    Hvor blev jeg bare sur… Så skulle han da hører Silas skrige når det var slemt…

    Folk rystede også bare på hovedet… Er så ærgelig over jeg ikke nåede at komme ud mens ham og konen var derude, for havde uden tvivl sagt et par ting til ham.. På en pæn måde… !!!!!

    #6221682
    babs
    1990 Indlæg

    Ja må sq indrømme at jeg blev Sur… ❗

    #6221683
    scooby
    912 Indlæg

    hold da op han kunne da vist ikke lide børn var jeg var godt nok også blevet stik tosset hvis der var nogen der sagde sådan til mit barn

    #6221684
    Sapphire
    2899 Indlæg

    Sidder lige og griner lidt 😆

    Jeg var sgu også blevet stik tosset.

    #6221685
    birgitte82
    1132 Indlæg

    kan godt forstå dig ❗

    #6221686
    Anonym
    20369 Indlæg

    Jeg havde nok sagt nogle meget grimme ting meget hurtigt!! Nok noget med at han da havde noget til fælles med mit barn! De bruger begge ble og råber!

    #6221687
    IdamariaA
    1056 Indlæg

    Ha ha, kunne nu ikke lade være med grine da jeg læste det. Super kommentare 😉

    Jeg ville heller ikke have kunne holde min kæft over for ham. Enten har han ikke selv nogen børn, ellers må han have glemt at “sådan nogle” altså græder indimellem……..

    #6221688
    tulle1979
    671 Indlæg

    Hvor er det godt sagt..

    Var godt nok også blevet gal…

    #6221689
    Chriss
    6046 Indlæg

    Kunne da ikke lade vær med at trække på smilebåndet..Synes det er helt i orden , at du sagde noget tilbage til ham, det havde jeg også gjort selvom jeg er den stille type..
    Jeg synes nogen gange at ældre mennesker opføre sig rigtig ueksemplarisk..Det er lige som at de tror at de ejer det hele..Jeg er engang blevet ” kørt ned”af en dame med rolator..Hun sagde bare flyt dig..Jeg blev så paf at jeg ikke at sige noget før hun nærmeste var løbet afsted med sin gåvogn 😉

    #6221690
    Bluebird
    1766 Indlæg

    Godt sagt! Bare giv den gamle stodder igen..
    ..bliver sur over sådan noget.
    Haha, og hvor var den god, den med høreapparatet 😀

    #6221691
    anikatita
    1239 Indlæg

    fint!- i dag var vi på marked, jeg stillede mig ved en bod og ville købe noget til vitus, men en dame stillede sig uhæmmet ind for mig.. jeg blev nød til at ligge tingen tilbage og gå, for jeg går ikke ind for vold..

    søren skulle så senere hente lidt mad til os, en gammel mand snød foran og beskyldte søren for at snyde foran!- der efter hørte han ikke lige hvad damen i pølseboden sagde og så råbte hun af ham!

    #6221692
    Kaffestump
    697 Indlæg

    Jge har prøvt i en bus at der var en ung møg tøs der sagde at hun håbede min unge fløj ud 😮 altså ud af bussen… nogen mennesker tænker sig slet ikk om før de taler! 🙂

    #6221693
    Oli
    926 Indlæg

    Nogle ældre mennesker er sq sære!! – Jeg har også utrolig respekt for ældre, og de fleste ældre er da også flinke og glade for børn, men ih.. hvor er der også bare nogle sære oldinger.. 😯

    Skide godt det du fik sagt, tit bliver man så forarget at man helt ” glemmer” at få sagt noget igen, også kommer man først i tanke om det bagefter. ” åh, jeg skulle ha sagt…. ” Så derfor skide godt du var hurtig på refleksen.. 😉

    #6221694
    Anonym
    20369 Indlæg

    Ældre mennesker har efterhånden ingen respekt for ungdommen! 😆

    Igår var vi ude og hente vores “nye” sofa på genbrugspladsen. Da jeg stod stille og roligt og tog hynderne af, kom der en dame piskende, og kastede sig nærmest over den ene og rev fat i de hynder jeg havde i hånden, og RÅBTE at jeg ihvertfald ikke skulle have dem begge to!! -Det var et sæt så jeg mener jo, at det må være først til mølle… Men vi kunne jo egentlig godt nøjes med den ene, så de fik den anden. 🙄 Hysteriske gamle kælling! Aldrig har jeg oplevet noget lignende!! 🙄

    Ikke nok med at hun hyssede af på den måde, så ville jun have Michael til at hjælpe hende med at slæbe den ud på den trailer de havde med! Hendes tussegamle bondejokke af en mand kunne ikke løfte den. Jeg havde dælme ladet hende slæbe den ud af containeren selv!!

    #6221695
    Mulle13
    1222 Indlæg

    Hold op en NAR!!!
    Og fed kommentar *gg*
    Bliver selv enormt gal, når nogen snakker sådan til en, eller ens barn, ihh…
    Så må han sku blive hjemme, og få konen til at handle i stedet for…

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 29 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.