Jeg har slem bækkenløsning, så kan godt følge dig. mit eneste råd er, at holde dig i ro. Helt i ro! Ikke ud og handle, eller noget. Bliv på sofaen eller i en stol derhjemme. Og så prøv om du kan holde til en gå tur hver dag, bare for at få rørt dig lidt, og få frisk luft. Bare 10 min eller noget.
Kan du mærke forskel på smerterne? For sidder de i musklerne, er en varmepude en dejlig hjælp! Sidderne de inde i et af ledene, så er is en god hjælp. Hvis det virkelig er slemt om natten, så kan du tage smertestillende. Panodil, pamol osv. Det hjælper. Men ikke ipren!
Du kan snakke med din jordemoder. Hun kan vise dig nogle bevægelser du kan gøre, for at mindske smerterne. Måske kan du få et bælte. Og så prøv om natten, at tage en pude mellem knæene og fødderne. Så laver du ikke et vrid i bækkenet. Det hjælper godt! Selvom det er besværligt….