-
ForfatterIndlæg
-
14. juni 2007 kl. 15:48 #5357907
enmere
26 IndlægSå går vi i gang igen.
Har været ved lægen og på sygehuset og de har sagt god for at vi prøver igen, så nu skal jeg have min spiral ud d. 22. juni og så går vi ellers igang.Min mand er super skruk og det samme er jeg, måske det er det gode vejr, men det kunne også have noget at gøre med at der er babyboom i vores familie lige nu.
Men der kommer opdates her fra hvis der sker noget.
Men lige for at høre jer om jeres erfaringer.
Er det sværre at blive gravid når man har haft spiral?
Og nu er det en homonspiral jeg har og har derfor været forskånet for mens i halvandet år, hvordan så nu når de tager den ud, er det så lige som en prop i et badekar, kommer det til at vælte ud med blod?
Og de æg der ikke er kommet ud de sidste mange måneder kommer de så alle sammen ud nu..???
Er ikke skide interesseret i at blive gravid med ti børn på engang:)Håber nogen kan svare?
Sofie,
som håber at maven snart skal være stor igen.14. juni 2007 kl. 16:11 #6168989Anonymous
51552 IndlægVil bare ønske held og lykke 😀
Aner intet om spiral, håber andre kan hjælpe dig.
Knus Heidi
14. juni 2007 kl. 17:23 #6168990nugga
19 Indlægved ikk om det er sværer, blev selv gravid med en spiral og kender flere der er blevet gravide selvom de havde en spiral, så tror ikke helt der er så stor forskel, men jeg er jo selvfølgelig ikke læge? 😀 held og lykke
14. juni 2007 kl. 17:31 #6168991Reedtz
86 IndlægAltså jeg kan fortælle dig at det hormon stof du får, lige som feks fra p piller, gør at dine æg ikke er frugtbare mens du får det, altså det går ind og erstatter det hormon din krop ellers ville have produeret, så din krop er jo gået lidt i stå med den produktion og skal først opdage at stoffet nu mangler og så starte med at produere det igen, er derfor der tit går lidt tid efter man feks stopper med pillerne til man kan blive gravid… Og du kan være helt rolig. Æggene ligger ikke bare der inde i enkæmpe klynge og venter, de er slet ikke frugtbare og kommer højest sandsynligt aldrig ud og det gør slet ingen ting. Så start i bare med de indledende øvelser hehe, og rigtig meget pøj pøj med det.
14. juni 2007 kl. 17:34 #61689921012lmp
1851 IndlægVille barel ige sige mange gange held og lykke med det hele…
Håber snart der er en lillespir i maven…*S*Ved dog intet om spiral så kan desværre ikke hjælpe…*S*
14. juni 2007 kl. 17:40 #6168993PrinsesseMus
395 Indlægheld & lykke
14. juni 2007 kl. 17:46 #6168994mor_til_Oscar
1955 IndlægNææh Sofie, hvor dejligt for jer 😀 ENDELIG 😀
Det har i ventet længe på 🙂
TILLYYYKKE… Håber snart der kommer en lille ny i maven… 😀
16. juni 2007 kl. 8:04 #6168995enmere
26 Indlægtak for jeres mange held og lykke ønsker, det er dejligt med lidt held:)
Og Reedtz- tak for din lille forklaring nu tør jeg springe på ham igen lige så snart spiralen er ude:) yeha….!!!
Vi håber på at jeg er lige så nem at gøre gravid som før jeg fik spiral, for så er der glædelige nyheder om en måned eller to, men nu må vi se.Men vi klør på.
Håber bare ikke jeg får en lige så stor mave som sidst, hvis nogen kan huske hvor stor den var, så kryds fingre for mig at den ikke bliver lige så enorm.Sofie
Mizz blond- Tillykke med den lille ny, hvor er han skøn. 😀
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.