Fora Familieliv Sære kat :'( (ikke rart at læse)
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5425854
    Nihil
    522 Indlæg

    Min kat Sally har slået to af sine egne 7 uger gamle killinger ihjel. :'( Det er simpelthen ret tragisk og trist synes jeg -hun har været temmelig voldsom ved den døde killing vi fandt ude ved hulen.
    Efter det var hun væk et døgns tid, og nu er hun bare virkelig oppe på dubberne og hadefuld overfor den tredje og sidste killing. Vi og vores anden kat har flere gange måtte stoppe angreb mod hendes egen lille killing. Og hun ligger bare og glor ondt på den hele tiden.

    Jeg har talt med dyrlægen, som siger at det desværre sees indimellem at kattemødre gør sådan, fordi de bare får nok af de små 🙁 Og hun sagde at vi gør helt rigtigt i ikke at lade mor og killing være uovervåget i samme rum 🙁

    Killingen har knyttet sig meget tæt til vores halvstore killing Fie. Derfor har dyrlægen anbefalet os at holde de to sammen ihvertfald indtil den lille er de 12 uger gammel. Havde vi ikke haft Fie, synes hun egentlig vi skulle se stort på lovgivningen og finde et godt hjem til den lille, fordi den intet andet end trussel på livet får ud af sin mor.

    Men jeg står i et dilemma nu.
    Sally er blevet mere og mere sær, og hun er ret ondskabsfuld overfor de andre (men hadefuld overfor sin killing).
    Killingen og Fie er enormt tæt knyttet og laver alt sammen -Fie lærer den lille at være kat.

    Skal vi komme af med Sally eller dens killing :græder: ? Med killingen mener jeg selvfølgelig når den er 12 uger…

    Hvad ville I gøre?

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.