Ja nu er det så at jeg er startet på mit praktiksted som sosu-hjælper og har ikke været der mere end et par dage før at jeg er begyndt at få nogle kraftige rygsmerter fra midten af ryggen og hele vejen ned i min lænd samt at min smerter i hofterne er vendt lidt tilbage.
Jeg har tidligere arbejdet i en boenhed i et år, endda med tungere beboere og lidt mere fysisk krævende arbejde, her har jeg ikke oplevet de store problemer med min ryg.
Men min vejleder og distriktslederen mener at jeg i morgen skal kontakte min læge for at få en vurdering af om jeg har noget bækkenløsning og om jeg skal sygemeldes eller hvad vi gør.
Nu er problemet så bare at jeg har været til lægen én gang pga af stivhed/smerter i og omkring hoft og lænd og der var der tilsyneladende ikke noget der lignede bækkenløsning. Derfor er jeg i tvivl om hvad dælen jeg skal sige til min læge!??
Mener jo heller ikke at jeg hver dag skal gå hjem med en ryg der er total mørbanket og jeg så kan bruge resten af dagen på at ligge på langs..
Er der nogen der kan hjælpe mig lidt her?