-
ForfatterIndlæg
-
2. juni 2009 kl. 6:53 #5399349
Sisse91
196 IndlægGustav skal starte i vuggestue idag . Han sover lige sin formiddags søvn og så går vi derop . Jeg synes bare det er så hårdt allerede nu . Jeg skal godt nok være der sammen med ham idag og de næste mange dage men bliver lidt trist for det betyder jo at der er en del af hans liv der er slut . Han er ikke baby mere og skal være hjemme ved sin mor . Den del er vi ovre nu . Han bliver stor og skal ud i verden og vi kommer aldrig til at få den hygge tid igen hvor vi bare er os to hver dag . Jeg ved det er meget glædeligt og er glad for han kommer ud og møder andre børn og mennesker , men jeg synes altså det er lidt trist . Havde i det også sådan da jeres børn skulle passes ude eller er jeg bare for meget en pyldre mor ?
2. juni 2009 kl. 7:26 #7095039twinmum
211 IndlægDet er absolut fuldstændig normalt det du oplever. Det viser bare at du er en mor med alt, hvad det indebærer af glæde og sorger.
Jeg har haft det da min barsel sluttede og de skulle i dagpleje, men bestemt også da de skiftede til vuggestue og fornylig børnehave. De der spring gør mig vemodig, fordi det vidner om at nu er den epoke forbi. Det gør mig også ængstelig, fordi hvordan klarer de sig nu det nye sted.
Det er vemodigt og glædeligt på samme tid – en mærkelig følelse.
Håber at indkøringen kommer til at forløbe planmæssigt. Du skal naturligvis forvente, at han kan blive ked af det, når han om nogle dage skal til at sige farvel til dig i vuggestuen. det kan måske være en hjælp at vide, at ved langt de fleste børn, så stopper de med at være kede af det lige så snart deres forældre er ude af syne, og giver sig i stedet til at studere omgivelserne. I de tilfælde er det også rigtig rart og også helt okay at ringe til vuggestuen, når du kommer hjem, og høre hvordan det går. Det er altid rart lige at få at vide, at nu leger han.
2. juni 2009 kl. 7:44 #7095040Mary86
618 IndlægOm barnet er 6 måneder, 1 år eller 2 år så tror jeg det er lige svært når ens barn skal starte i vugger..
Det er jo ens guldklump man skal aflevere til, i princippet, fremmede mennesker..
Husker tydeligt alle de tanker som flyver igennem ens hovede..Men pøj pøj med det.. super alder han starter i vugger så det klarer han sikkert strålende.. 🙂
2. juni 2009 kl. 7:48 #7095041Kaffestump
697 IndlægJeg har det ikk så meget med Magnus som med Mads, jeg kender personalet da jeg møder dem og snakker med dem hver dag når jeg henter og aflevere Mads og de hilser os på Magnus =)
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.