Jeg har altid haft det sådan at jeg ville bare ikke være en af de unge mødre som ikke får en uddannelse. Men har arbejdet de seneste år som pædagogmedhjælper og ikke vidst hvad jeg ville igang med.
Nu har jeg efter længere snakke med kollegaer besluttet at søge ind på pædagoguddannelsen. Har ellers altid haft det sådan at jeg skulle ikke være pædagog men det er gået op for mig nu at man kan bruge den til rigtig meget jo. At jeg jo ikke nødvendigvis behøver at skulle arbejde i f.eks en vuggestue eller lignende.
Så nu har jeg udfyldt papirer og er ved at få fat i de billag jeg skal bruge. Jeg er sikker på at komme ind på uddannelsen men om jeg kommer ind til september eller februar er uvidst. Og man får først svar d. 30 juli. Og mit job stopper d. 31 juli. Så jeg skal bare ind til september. Er simpelthen så spændt og glæder mig til at komme igang. Men er også nervøs da det er mange år siden jeg har siddet på skolebænken.
Vil I ikke hjælpe med at krydse fingre for mig 😀