min søster og hendes mand er lige gået fra hinanden efter 22 år sammen, det var en ordenlig pille at sluge for hele familien.
i går ringer min mor så og fortæller at min svoger havde ringet til dem og fortalt at han kl.8 i går morges fik et opkald fra en dame der kunne fortælle at min søster og hendes mand havde haft noget kørende det sidste halve år, der kom lige ikke en pille nærmere en kampesten ned over os. nu ved jeg bare ikke hvordan jeg skal forholde mig til min søster jeg holder af hende, men hun har jo på en måde holdt os alle lidt for nar hun har hele tiden benægtet at der ikke var en anden og grunden til hun gik var at hun ikke elskede min svoger mere.
i aften skal jeg holde fest for 15 damer og en af dem er i fam. med ham hun har været sammen med, sidder virkelig med mavepine over at de to skal sættes i samme rum.
jeg har ikke haft mulighed for at snakke med min søster men er lidt skuffet over hende.
hva ville i gøre? ville i være lige glade og byde ham den “ny” velkommen.
ville i give søsteren en opsang?
jeg sku bare ud med det.