Fora Baby og Barn Svært at være konsekvent
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5441227
    Kaymel
    167 Indlæg

    Vi har fået Tobias (6 år) vænnet til at falde i søvn til fjernsynet. Til hverdag er han kommet ind på en madras i soveværelset, hvis han ikke er faldet i søvn, når jeg går i seng.

    Men jeg besluttede, at det skulle være slut – primært fordi jeg tror, det er smadder usundt at falde i søvn med så meget uro i hovedet. Så nu hvor vi stadig har ferie, er vi gået i træning.

    Det er gået ok, selvom han har været lidt sur. Men han har fravalgt at høre musik/historie, har bare ligget og brokket sig lidt over, at det er kedeligt 🙂

    Her til aften kaldte han så på mig. Jeg gik ind til ham, og så kigger han på mig med bedende øjne og bævende mundvige: “Moar, kan du huske dengang jeg måtte sove sammen med dig og far”…..og så en enkelt tåre.

    For pokker hvor er det svært at være konsekvent i sådan en situation – også selvom han er mit 3. barn 🙂

    Men jeg gjorde det……og han sover nu :klap: :love:

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.