Ja, som overskriften lyder, så er vi begyndt at få selskab af Emil’s tøjdyr, når vi skal spise 😉
Han er simpelthen så glad for bamser og tøjdyr, og med jævne mellemrum bliver “ynglings-dyret” skiftet ud.. Det følger ham så overalt, og ja.. er nu også begyndt at skal ha mad..
Jeg tænker nok for meget over det, men ved ikke helt om vi bare skal støtte ham i det.. et eller andet sted viser han vel en form for omsorg overfor sine bamser ved at de også skal ha mad?
Eller om vi skal fortælle ham, at det er fjollet, fordi de jo ikke kan spise og dermed give ham et realistisk billede af tingene..
Personligt hæler jeg mest til den første løsning, og jeg plejer da også at give hans kamel (som er ynglingsdyret i øjeblikket) en lille skål med eksempeltvis havregrød (de har lige spist morgenmad 😉 ), hvis Emil da vel og mærke nævner at den også skal ha.. Gør det ikke medmindre han selv nævner det, og det er da heller ikke hver gang vi spiser, men kun engang imellem..
Så længe det også kun er et enkelt dyr synes jeg heller ikke det gør det store, men ved som sagt ikke om det er “usundt” for hans opfattelse af virkeligheden..
Ja, måske et lidt underligt indlæg, men hvad mener I?????